Choroby oczu, których możesz nabawić się na urlopie

|

0
(0)

Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje lata i upragnionego po długich zimowych wieczorach słońca. Cieszymy się kiedy możemy wystawić twarz na słońce i z chęcią zażywamy kąpieli słonecznych. Niestety bardzo często zapominamy, że przez brak zachowania bezpieczeństwa możemy narazić nasz wzrok na choroby. Warto o tym pomyśleć, jeśli właśnie planujecie urlop w najcieplejszych zakątkach świata.

Zespół suchego oka

Schorzenie nazywane także “suchym okiem”. Pierwszym objawem jest tutaj pieczenie oczu oraz uczucie tak zwanego piasku pod powiekami. Powstawanie schorzenia mogą powodować nadmierna ekspozycja na słońce, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, silny wiatr. Metodami leczenia suchego oka jest stosowanie nawilżających kropli do oczu oraz unikanie klimatyzowanych pomieszczeń a także ochrona oczu przed słońcem i wiatrem.

Alergie

Słoneczna pogoda bardzo sprzyja aktywności fizycznej ale należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Długie kąpiele słoneczne mogą skutkować pojawieniem się reakcji alergicznej oczu. Jazda rowerem wśród zieleni i duża ilość pyłku wpadająca do nieosłoniętych okularami oczu czy pływanie w basenie bez okularków i dostające się z wodą do oczu bakterie, mogą być bardzo groźne. Pierwszymi objawami są z reguły obrzęki, zaczerwienienie powiek, swędzenie i łzawienie oczu. Takie alergie mogą być niebezpieczne i możliwe do wyleczenia wyłącznie w wyniku zastosowania antybiotyków, a nawet ingerencji chirurgicznej. Zaniedbanie leczenia to większe ryzyko rozwoju jaskry lub zaćmy w przyszłości.

Zaćma

Choroba ta może rozwijać się przez uszkodzenie soczewki, dlatego bardzo ważne jest aby przebywając na słońcu zastosować odpowiednią ochronę. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki. Zdiagnozowanie zaćmy jest bardzo trudne, ponieważ jej rozwojowi nie towarzyszą bardzo często żadne objawy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u lekarza okulisty.

Korzystajmy z lata i cieszmy się wakacjami w pełni, róbmy to jednak rozsądnie, a wraz z nadejściem jesieni – pamiętajmy o kontrolnej wizycie u lekarza okulisty.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.