Nagłe pogorszenie wzroku – jakie mogą być tego przyczyny?

|

Nagłe pogorszenie wzroku
0
(0)

Nagłe pogorszenie wzroku to wysoce niekomfortowa, a często i niebezpieczna sytuacja, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takiego problemu może być wiele i nie zawsze muszą budzić nasz niepokój. Jakie są najczęstsze z nich oraz co zrobić, gdy do tego dojdzie? Serdecznie zachęcamy do lektury!

Przyczyny nagłego pogorszenia wzroku

Powodów występowania takich problemów może być -wiele, dlatego jedynym właściwym sposobem weryfikacji jest wizyta w placówce takiej jak poradnia okulistyczna, w której zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka.

Jakie są najczęstsze przyczyny nagłego pogorszenia wzroku?

Nierzadko powód jest całkiem prozaiczny – zmęczenie. Wpływ na to ma bez wątpienia współczesny styl życia, w tym m.in. wielogodzinne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jeśli dodatkowo będzie temu sprzyjać np. nieprawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, to wówczas problem będzie pogłębiał się w naprawdę szybkim tempie. Aby tego uniknąć, kluczowe znaczenie ma higiena pracy przy komputerze. W zakres takich działań wchodzi m.in. robienie przerw podczas pracy oraz odpowiednio przygotowane stanowisko, z prawidłowym oddaleniem wzroku od komputera oraz odpowiednim oświetleniem.

przyczyny nagłego pogorszenia wzroku

Poważniejszych przyczyn nagłego pogorszenia wzroku należy szukać pośród chorób tego narządu. Jedną z nich jest jaskra, która jest schorzeniem bardzo podstępnym i długo może nie dawać objawów. Ostry atak jaskry, który związany jest z gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego oka to moment, kiedy choroba daje już wyraźny sygnał. W takiej sytuacji niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarza okulisty. Warto pamiętać o tym, że leczenie jaskry musi być stałe, od momentu jej zdiagnozowania. W przeciwnym razie istnieje większe ryzyko komplikacji z utratą widzenia włącznie.

Podobne objawy może też dawać odwarstwienie siatkówki. Oprócz nagłego pogorszenia wzroku w jednym oku mogą dodatkowo pojawiać się błyski, męty czy pajęczyny przed okiem. W grupie większego zagrożenia znajdują się osoby z krótkowzrocznością, leczące się na cukrzycę lub AZS.

Inną przyczyną problemów jest równie niebezpieczny zator gałęzi tętnicy siatkówki. Rezultatem jest niewidzenie w dolnej albo górnej części pola i wówczas również kluczowe znaczenie ma czas. Najistotniejsze jest to, aby jak najszybciej przywrócić krążenie w siatkówce. Najczęściej przyczyną zatoru jest nieleczona miażdżyca, prewencja więc odgrywa absolutnie kluczową rolę w tym wypadku.

nagłe pogorszenie wzroku w jednym oku

Jak postępować w przypadku nagłego pogorszenia wzroku?

Wiemy już, z czego może wynikać opisywany problem. Nie jest też tajemnicą, że bardzo często podwaliną są przewlekłe choroby, których nieleczenie może mieć fatalne i nieodwracalne skutki. O czym musimy bezwzględnie pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nie zwlekać z poszukiwaniem pomocy w takich momentach. Czas w przypadku nagłego pogorszenia wzroku odgrywa absolutnie kluczową rolę i może okazać się, że zwłoka uniemożliwi przywrócenie pełnego spektrum widzenia lub spowoduje jego całkowitą utratę. Nie zapominajmy więc o rutynowych, profilaktycznych badaniach okulistycznych i pamiętajmy, aby niezwłocznie reagować w chwilach niepewności czy zagrożenia.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.