Prezbiopia – co to jest? Czym się objawia i jak ją leczyć?

|

Prezbiopia
5
(2)

Chociaż brzmi poważnie, nie jest określeniem tajemniczej czy groźnej choroby. Prezbiopia, nazywana też starczowzrocznością, to dolegliwość wynikająca z naturalnego procesu starzenia się wzroku. Na czym dokładnie polega, jak wyglądają konkretne objawy? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat prezbiopii. 

Co to jest prezbiopia? Charakterystyczne objawy 

Prezbiopia jest wadą wzroku, która ściśle wiąże się z wiekiem — tak naprawdę dotyka w różnym stopniu wszystkich osób po 40. roku życia. Jej specyfika może wyglądać inaczej w zależności od indywidualnych tendencji człowieka. Prezbiopia polega na stopniowej utracie elastyczności soczewki — co w praktyce objawia się zaburzeniem ostrości widzenia. Jest to szczególnie odczuwalne przy bliskiej odległości od danego przedmiotu, a także przy gorszym oświetleniu. Soczewka oka traci swoją elastyczność w związku ze zmniejszeniem (albo całkowitą utratą) zdolności akomodacyjnych — czyli dostosowywania się do patrzenia na obiekty położone w różnych odległościach. 

Czym najczęściej objawia się prezbiopia?

  • Rozmazanym obrazem;
  • Problemami z dostosowaniem wzroku do ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w niewielkiej odległości od patrzącego;
  • Koniecznością korzystania z mocniejszego oświetlenia, żeby wyraźnie coś zobaczyć albo przeczytać; 
  • Potrzebą odsuwania książki lub gazety;
  • Odsuwaniem od siebie ekranu telefonu, zmiana czcionki na większą lub zmiana podświetlenia podczas korzystania z urządzenia Dyskomfort w trakcie prowadzenia samochodu wieczorem i nocą, przy gorszej widoczności;
  • Częstymi bólami głowy i zmęczeniem. 

Prezbiopia jak przebiega diagnostyka i korekcja wady?

W ostatnim czasie zdarzyło Ci się zaobserwować u siebie wymienione wyżej symptomy związane z zaburzeniem ostrości widzenia?występowały one regularnie lub się nasilały? To najlepszy moment, żeby udać się na konsultację do lekarza okulisty lub doświadczonego optometrysty. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku,i zaproponuje rozwiązania:

  • okulary do czytania/pracy przy komputerze 
  • okulary progresywne — to metoda korekcji zalecana osobom mających problemy z widzeniem zarówno z daleka, jak i z bliska — jedna para okularów rozwiązuje problem
  • soczewki kontaktowe — to znacznie wygodniejsza opcja niż okulary. Wybór rodzaju soczewek zależy nie tylko od specyfiki wady, ale też indywidualnych wskazań zdrowotnych Popularnym wariantem są również soczewki multifokalne, które mają zbliżone działanie do okularów progresywnych — zabieg chirurgiczny czyli laserowa korekcja wzroku – w korekcji prezbiopii wykorzystuje się zjawisko mono wizji. Polega ona na skorygowaniu jednego oka (najczęściej dominującego) do widzenia z daleka, a drugiego — do widzenia z bliska.
  • zabieg chirurgiczny z wszczepienie sztucznej soczewki fakijnej (między tęczówkę a naturalną soczewkę pacjenta albo przed samą tęczówkę). 

Nie jest tajemnicą, że starczowzroczność postępuje z wiekiem, dlatego nie zwlekaj — jeśli odczuwasz dyskomfort związany z ostrym widzeniem z bliska, jak najszybciej umów się na wizytę do specjalisty.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.