Astygmatyzm – na czym polega i jak go leczyć?

|

astygmatyzm
0
(0)

Statystyki pokazują, że nawet 40 proc. populacji może mieć astygmatyzm, choć w wielu przypadkach jest on niewielki co nie wpływa na ostrość widzenia (wartości do ok.0,50 dioptrii). Dla pozostałej grupy pacjentów objawy astygmatyzmu mogą być na tyle uciążliwe, że konieczne jest ingerencja specjalisty. Sprawdźmy więc, na czym polega ta wada wzroku oraz w jaki sposób postępować, jeśli zostanie zdiagnozowana.

Co to jest astygmatyzm i na czym polega?

Astygmatyzm (niezborność) w praktyce jest to wada refrakcji układu optycznego oka, która powoduje powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego, co w efekcie prowadzi do krzywienia obrazu. Objawy astygmatyzmu to przede wszystkim widzenie zamglone zarówno do bliży i dali.

Inne objawy astygmatyzmu to:

  • łzawienie,
  • pieczenie oczu,
  • bóle głowy,
  • problemy z poczuciem przestrzeni,
  • zmęczenie wzroku w trakcie prac związanych z wysiłkiem oczu.

Nasuwa się pytanie, jaka jest przyczyna powstawania astygmatyzmu? U większości pacjentów to kwestia dziedziczna, chociaż może pojawiać się też w wyniku na przykład urazu oka.

Jak zdiagnozować astygmatyzm?

Wiemy już, co to jest astygmatyzm, a jak go rozpoznać?? Najbardziej właściwą ścieżką będzie spotkanie z wykwalifikowanym optometrystą (lub oczywiście lekarzem okulistą). Optometrysta, który zajmuje się właśnie wadami refrakcji, doskonale poradzi sobie z rozwiązaniem tego problemu. Najprostszym i podstawowym obecnie badaniem do wykrycia astygmatyzmu jest autorefraktometr. Badanie z komputerowym wydrukiem potwierdza obecność wady. Jeśli wartości astygmatyzmu są wysokie zaleca się również wykonanie tzw. topografii rogówki (wideokeratografia rogówki), która przy pomocy obrazu krzywizny rogówki wspartej cyframi szczegółowo analizuje wadę.

Z optometrystą możesz spotkać się również w naszej poradni okulistycznej w Krakowie.

objawy astygmatyzmu

Jak leczyć astygmatyzm?

Na szczęście istnieją łatwe i tanie sposoby na to, aby korygować astygmatyzm. Najczęściej używa się do tego celu okularów lub soczewek kontaktowych. Oczywiście muszą być one dobrane w prawidłowy sposób, indywidualnie dla każdego Pacjenta, aby skutecznie przywracały komfort widzenia.

Istnieją również sposoby na całkowite usunięcie astygmatyzmu. Dedykowane do tego celu są zabiegi chirurgii refrakcyjnej- w tym laserowa korekcja wzroku oraz refrakcyjna wymiana soczewki. Dzięki nowoczesnym metodom zabiegi wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia, pacjent opuszcza ośrodek po kilku godzinach od przyjścia, a następnego dnia funkcjonuje już właściwie bez większych ograniczeń. Metoda zabiegowa dobierana jest indywidualnie po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Oczywiście – jak podczas każdej procedury medycznej – tutaj również istnieją uzasadnione przeciwwskazania do jej wykonania u niektórych pacjentów.

leczenie astygmatyzmu

Laserowa korekcja wzroku w Krakowie oraz refrakcyjna wymiana soczewki przeprowadzana jest również w naszej placówce. Zapraszamy na spotkanie ze specjalistą.

Dobór sposobu leczenia astygmatyzmu

Dobór metody leczenia astygmatyzmu uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest styl życia, bowiem w niektórych zawodach okulary mogą utrudniać swobodne wykonywanie pracy. Istotne znaczenie mają też choroby współistniejące narządu wzroku, czy też choroby ogólne.

Co to jest astygmatyzm i jak go leczyć?
Po lekturze artykułu już wiemy, że astygmatyzm to schorzenie, które łatwo zdiagnozować. Oczywiście podstawą diagnostyki oraz leczenia jest zawsze wizyta u specjalisty, i stosowanie się do jego zaleceń. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu i skorzystania z pomocy naszych ekspertów w Delavi.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.