Jak dbać o oczy i wzrok? 6 praktycznych porad

|

Jak dbać o oczy
0
(0)

Dbanie o oczy – najważniejsze punkty

Dbanie o wzrok to jedna z absolutnie kluczowych kwestii, aby zmniejszyć ryzyko występowania wad lub ich pogłębiania się. Niestety z uwagi na to, że w obecnych czasach dominują w naszym życiu urządzenia elektroniczne (tablet, telefon, komputer), ostrość naszego wzroku narażony jest coraz bardziej na pogorszenie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zminimalizować to ryzyko. Co więc zrobić, aby obniżyć ich negatywny wpływ na nasze oczy? Jak dbać o wzrok, zwłaszcza podczas pracy przed ekranem komputera? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Przerwy podczas pracy przed ekranem komputera

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że całkowita rezygnacja z używania urządzeń jest wręcz niemożliwa. Wcale nie trzeba jednak tego robić, aby korzystnie wpłynąć na wzrok. Jak dbać o oczy przy komputerze? Podstawową zasadą powinien stać się regularny odpoczynek podczas pracy przed ekranem. Najbardziej optymalna jest przerwa co 20 minut, podczas której należy przez 20 sekund patrzeć na obiekt, który oddalony jest o co najmniej 6 metrów. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza wpatrywanie w zieleń, która dodatkowo działa uspokajająco.

dbanie  o wzrok

Zdrowa dla oczu dieta

Dbanie o oczy to również odpowiednia dieta, która powinna być bogata przede wszystkim w owoce i warzywa. Warto zadbać zwłaszcza o podaż antocyjanów, które wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie antyoksydacyjne. Zawierają je przede wszystkim takie owoce jak aronia, czarna porzeczka, borówki, a także żurawina.

Korzystnie na wzrok działa też luteina chroniąca przed negatywnym działaniem promieni UV. Odpowiada ona także pośrednio za ostrość widzenia, a nawet rozpoznawanie twarzy i kolorów. Również można dostarczyć ją wraz z dietą, w której powinny znaleźć się takie produkty jak żółtka jaj, jarmuż, brokuły oraz marchewka.

Regularne konsultacje okulistyczne

Jak jeszcze zadbać o oczy? Nie zapominajmy również o tym, aby regularnie wykonywać badania wzroku. Z jaką częstotliwością należy je przeprowadzać? Dla osoby zdrowej, która nie ma problemów okulistycznych wystarczająca jest konsultacja raz na 1-2 lat lub według wskazań lekarza. Pamiętajmy jednak, aby nie bagatelizować nagłych objawów, które zawsze są podstawą do szybkiej wizyty u okulisty.

Z naszego bloga dowiesz się także, czym jest nagłe pogorszenie wzroku i dlaczego nie można go ignorować.

dbanie o oczy

Jak jeszcze dbać o wzrok?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Promienie UV mają negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również oczy. Z tego też powodu konieczny jest korzystanie z dobrych okularów przeciwsłonecznych, które wyposażone są w niezbędne filtry przeciw promieniowaniu. Bardzo ważne jest to, aby szkła były naprawdę wysokiej jakości, najlepiej certyfikowane, bo tylko to daje nam gwarancję ochrony.

jak dbać o wzrok

Ćwiczenia dla oczu

Wróćmy raz jeszcze do pytania, jak dbać o oczy przy komputerze. Wpatrywanie się przez wiele godzin w ten sam punkt zdecydowanie nie jest rekomendowane, dlatego warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny przynajmniej kilka minut prostych ćwiczeń. Poza patrzeniem w dal zaleca się wykonywanie oczami symbolu nieskończoności, naprzemienne patrzenie góra w dół, a także patrzenie na boki. Okazuje się, że nawet tak proste ćwiczenia, ale wykonywane w sposób regularny, mogą mieć znaczący wpływ na ostrość widzenia.

Odpowiednie oświetlenie

Zdrowie oczu to również odpowiednie oświetlenie, przede wszystkim podczas pracy przy komputerze i w trakcie czytania. Istotne jest to, aby było ono w idealny sposób dopasowane, a to pozwoli uniknąć łzawienia, a także bólu i pieczenia. Jakimi zasadami się kierować? Przede wszystkim zadbać o tzw. oświetlenie punktowe za monitorem, które będzie sprawiało, że oczy będą w mniejszym stopniu zmęczone. Podczas czytania źródło światła musi być skierowane na tekst, co pozwoli na mniejszy wysiłek.

Jak dbać o oczy? Te kilka prostych zasad stosowanych regularnie pozwoli zwiększyć komfort podczas pracy i równocześnie zmniejszyć przykre dolegliwości takie jak pieczenie, łzawienie i osłabienie ostrości widzenia. Jeśli nie zapomnimy przy tym o regularnym stosowaniu kropli nawilżających, to z pewnością nasze oczy będą nam wdzięczne. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.