Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

|

jak dbać o wzrok przy komputerze
0
(0)

Praca przy komputerze jest szczególnie męcząca dla naszych oczu. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć problemów z tym związanych. Konieczne jest odpowiednie postępowanie oraz prawidłowe, codzienne nawyki. Jak dbać o oczy przy komputerze, aby nie narażać ich na ból, łzawienia i pogłębiania się istniejących wad wzroku? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania tych tajników szczegółowych informacji.

Jak chronić oczy przy komputerze, czyli ergonomia stanowiska

Absolutną podstawą jest odpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Bardzo ważne jest przede wszystkim oddalenie od monitora, który nie powinien być ustawiony ani zbyt daleko, ani zbyt blisko oczu. Optymalna odległość to 50-70 cm – dzięki temu wzrok nie będzie się tak bardzo męczył. Monitor powinien być też dobrze oświetlony, najlepiej światłem dziennym, wieczorem natomiast dzięki lampce. Ta ostatnia nie może jednak oświetlać ani bezpośrednio monitora, ani oczu, również będzie to bowiem męczące.

Gimnastyka wzroku i regularne przerwy

Ciągłe wpatrywanie się w monitor, a także rzadkie mruganie to niestety szybki sposób na ból oczu spowodowany przesuszeniem rogówki. Właśnie dlatego tak ważne są regularne przerwy oraz gimnastyka wzroku. Takie przerwy powinny trwać co najmniej 5 minut raz na godzinę. W tym czasie najlepiej:

  • patrzeć w dal, najlepiej na roślinność, która dodatkowo relaksuje,
  • płynnie spoglądać w dół, górę oraz na boki,
  • zakrywać zamknięte oczy na przemian,
  • robić oczami ósemki.

O odpowiednie ćwiczenia można dopytać również swojego okulistę lub optometrystę.

Nawilżanie oczu

Ból oczu po dniu pracy spędzonym przed ekranem to częsty problem. Aby go złagodzić, warto zaopatrzyć się w dobre, wysokiej jakości krople, które nawilżą oraz złagodzą podrażnienia. Takie produkty mają także na celu złagodzenie syndromu oka biurowego, który doskwiera zwłaszcza tym osobom, które pracują w klimatyzowanych oraz niewietrzonych pomieszczeniach.

Okulary z powłoką antyrefleksyjną

Szczególnie męczące dla oczu jest również narażenie na światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Aby się przed tym ustrzec, warto zainwestować w okulary ochronne z tzw. antyrefleksem, czyli specjalną powłoką, która radzi sobie z promieniowaniem. Okulary mogą mieć moc “zero”, wówczas dedykowane są dla osób, które nie mają żadnej wady wzroku. Poradnia okulistyczna lub optyk to odpowiednie miejsca, aby dobrać takie okulary, a także poznać inne sprawdzone sposoby radzenia sobie z bólem oczu od komputera.

jak chronić oczy przy komputerze

Dieta dla zdrowych oczu

Jak jeszcze dbać o oczy pracując przy komputerze? Okazuje się, że duże znaczenie ma również odpowiednio zbilansowana dieta. Absolutną podstawą są pełne antyoksydantów warzywa i owoce, które zawierają m.in. beta karoten. Odgrywa on kluczową rolę w działaniu fotoreceptorów siatkówki oka, co ma wpływ na widzenie po zmroku oraz w ciągu dnia. Bez niego znacznie zwiększa się ryzyko tzw. “kurzej ślepoty” (problemy z widzeniem po zmroku), a także zespołu suchego oka. Warto więc sięgać po marchew, pomidory, morele i czerwoną paprykę, a także po ryby i tłuste mleko, oczywiście najlepiej z ekologicznych źródeł.

Dla zdrowia oczu istotne są także tłuszcze, zwłaszcza kwasy omega 3. Chronią one wzrok nie tylko przed chorobami takimi jak jaskra, ale także niwelują objawy suchego oka, które często pojawiają się u osób spędzających wiele godzin przed komputerem. Ich źródłem są przede wszystkim tłuste ryby, a także oleje roślinne, w tym lniany oraz oliwa z oliwek.

Regularne wizyty u okulisty

Okazuje się więc, że sposobem na to, jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze jest po prostu troska o swój wzrok. Istotne są więc także regularne wizyty u okulisty, który przeprowadzi kompleksowe badanie, a przy okazji sprawdzi, czy aktualna wada – o ile takowa jest – ulega pogłębieniu.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda badanie wzroku oraz dlaczego trzeba je przeprowadzać.

Wiedza o tym, jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze jest w dzisiejszych czasach szczególnie istotna. Oprócz dużych ekranów monitorów towarzyszą nam teraz małe ekrany smartfonów, które potęgują opisane już problemy. Wszystko to może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie i prowadzić do dużego dyskomfortu. Dbajmy więc o wzrok, bo tylko to uchroni nas przed negatywnymi konsekwencjami.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.