Jak nosić soczewki? O tym warto pamiętać

|

Jak nosić soczewki?
0
(0)

Wiele osób, które mają problemy ze wzrokiem, decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych, które stanowią wygodną alternatywą dla tradycyjnych okularów. To dobry wybór, szczególnie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Jak nosić soczewki kontaktowe i co ile należy je zmieniać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak nosić soczewki? 

Sporo ludzi odczuwa pewien niepokój przed pierwszym zakładaniem soczewek kontaktowych, co związane jest w dużej mierze z oporem przed przyłożeniem palca do oka i zaaplikowaniem tam ciała obcego. Najtrudniejszy jest jednak pierwszy raz, natomiast kolejne założenie soczewek kontaktowych nie powinno stanowić już żadnego problemu. Jak zaaplikować soczewki kontaktowe?

Przede wszystkim przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia gałki ocznej. Na opuszku palca wskazującego należy umieścić soczewkę, a następnie za pomocą drugiej ręki delikatnie podciągnąć górną i dolną powiekę. Kierując spojrzenie w górę, należy zaaplikować soczewkę i mrugnąć kilka razy, aby ulokowała się ona we właściwym miejscu. Choć początki mogą być trudne, to z każdym kolejnym razem nabiera się wprawy i śmiałości! Ważne jest również, aby nie bać się prosić o pomoc specjalisty, który chętnie udzieli wskazówek i pokaże, jak z łatwością radzić sobie z zakładaniem soczewek. Jak długo można nosić soczewki?

Czy można cały czas chodzić w soczewkach?

Choć soczewki kontaktowe stanowią wygodę alternatywę dla okularów, to jednak istnieją zasady, których należy przestrzegać, aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne. Przede wszystkim nie jest zalecane noszenie soczewek przez całą dobę ani podczas snu. Noszenie soczewek bez przerwy może prowadzić do przemęczenia oczu, suchości, a także podrażnień. 

Ile godzin dziennie można nosić soczewki?

Jak nosić soczewki w ciągu dnia? Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od rodzaju soczewek oraz indywidualnych cech organizmu. Według producentów soczewki mogą być noszone od 6 do nawet 14 godzin dziennie. Wszelkiego rodzaju dyskomfort, wyczuwalność soczewek, suchość oczu czy ich podrażnienie stanowią sygnał do tego, że soczewki są noszone zbyt długo i należy je zdjąć. Dodatkowo osoby, które mają skłonności do podrażnień, nie powinny nosić soczewek dłużej niż 12 godzin dziennie.

Czego nie można robić, jak ma się soczewki?

Wiemy już, jak nosić soczewki, ale czego nie robić, gdy ma się je na oczach? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z wodą, zarówno z kranu, basenu, jak i również jacuzzi. Tak jak już wspomnieliśmy, nie można spać w soczewkach, nosić ich za długo, dotykać ich brudnymi rękami oraz zakładać w trakcie infekcji oka. 

Podsumowanie

Oczy to bardzo wrażliwy narząd dlatego jeżeli tylko odczuwamy pieczenie czy dyskomfort związany z noszeniem soczewek, nie odkładajmy w czasie ich zdjęcia. Zlekceważenie takich dolegliwości może doprowadzić do trudnych do opanowania podrażnień i niejednokrotnie długiego leczenia okulistycznego W razie wątpliwości czy problemów z noszeniem soczewek zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, czy doświadczonym optometrystą, który pomoże w ich aplikacji lub w wyborze najlepszego modelu. Z naszego bloga dowiesz się także, jak dobrać okulary

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.