Topografia rogówki – na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

|

topografia rogówki
0
(0)

Topografia rogówki to jedno z badań wykonywanych w gabinetach okulistycznych lub optometrycznych również takich jak nasz. Na czym dokładnie polega to badanie? Kiedy i w jakim celu jest ono przeprowadzane? Ile kosztuje jego wykonanie w Delavi oraz innych placówkach? Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje.

 1. Co to jest topografia rogówki?
 2. Na czym polega topografia rogówki?
 3. Kiedy wykonuje się topografię rogówki?
 4. Przygotowanie do topografii rogówki
 5. Skutki uboczne

Co to jest topografia rogówki?

Rogówka oka to po prostu przezroczysta blaszka, która tworzy ścianę przednią w gałce oka. Jej cechą jest lekkie zakrzywienie – podobne w budowie to szkiełka zegarka. Co istotne, jeśli rogówka jest wykształcona prawidłowo, to jest ona przejrzysta, a jej powierzchnia jest gładka. Jest bardzo istotnym elementem budowy oka, gdyż to właśnie przez nią wpada do niego światło. Odpowiednio załamany i skupiony promień pozwala na wyraźne widzenie. Topografia rogówki (zwana też keratometrią) jest badaniem mającym na celu sprawdzenie jej kształtu. Obraz, który tworzy się podczas badania przypomina mapę. Procedura jest nieinwazyjna, bezbolesna i krótka.

co to jest topografia rogówki

Na czym polega topografia rogówki?

Badanie nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania, odbywa się podczas wizyty na specjalnie do tego przeznaczonym aparacie. Wystarczy, że pacjent oprze brodę oraz czoło na podpórkach urządzania – dokładnie jak przy badaniu okulistycznym. Kolejno musi zachować spokój i patrzeć centralnie na diodę tak, aby aparat mógł uzyskać informacje na temat ewentualnych zniekształceń, czyli krzywizn rogówki. Wszystkie te dane analizowane są przez komputer, wynik zaś stanowi kolorowa mapa wraz z cyfrowymi wartościami, którą następnie interpretuje już specjalista.

Podczas takiego badania okulista może zobaczyć oraz przeanalizować:

 • powierzchnię oka, w tym anomalie zarówno przedniej, jak i tylnej części rogówki-szczegółowe informacje na temat każdej wykrytej krzywizny ,
 • tylną powierzchnię rogówki,
 • grubość rogówki na całej jej powierzchni, która pozwala ocenić, jaka metoda ewentualnej laserowej korekcji wzroku będzie zalecana i najbardziej bezpieczna,
 • głębokość przedniej komory.

Szukasz takiego badania wzroku w Krakowie? Kliknij i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Kiedy wykonuje się topografię rogówki?

Wiemy już, na czym polega topografia rogówki. Kiedy jednak konieczne jest jej przeprowadzenie? Podstawowe wskazania to:

 • planowany zabieg laserowej korekcji wady wzroku,
 • dobór soczewek kontaktowych twardych,
 • zabiegi wykonywane w obrębie rogówki,
 • kontrolowanie jej stanu po wykonanych zabiegach, jak również urazach,
 • kwalifikacja pacjentów do zabiegu usunięcia zaćmy z wszczepem soczewek wieloogniskowych.

Inne sytuacje, gdy takie badanie będzie niezbędne, wskazuje oczywiście lekarz.

Przygotowanie do topografii rogówki

Pacjent nie wymaga wcześniejszego przygotowania do wykonania badania. Co jest niezwykle istotne, badanie wykonuje się bez uprzedniego poszerzenia źrenic (porażenia akomodacji). To powoduje, że nie towarzyszą nam później ograniczenia będące skutkiem podania kropli. Z naszego bloga dowiesz się także, jak wygląda badanie dna oka oraz kiedy konieczne jest jego przeprowadzenie.

na czym polega topografia rogówki

Skutki uboczne

Czy badanie topografii rogówki oka ma jakiekolwiek skutki uboczne? Badanie jest w pełni bezpieczne i nie towarzyszy mu żadne ryzyko. W procesie bierze udział światło lasera, które absolutnie nie jest szkodliwe. Przejściowo może pojawić się nieostre lub zamglone widzenie, które bardzo szybko mija. Ile kosztuje topografia rogówki?

Cena wykonania topografii rogówki waha się zazwyczaj w przedziale od 100 do 200 złotych. W Delavi wynosi ona 150 złotych za dwoje oczu. Zapraszamy do sprawdzenia cennika badań okulistycznych, które wykonujemy poza topografią.

Topografia rogówki to niezwykle istotne badanie diagnostyczne, wykonywane w gabinetach okulistycznych. Na szczęście dla samych pacjentów jest ono bezbolesne, nieinwazyjne, a także nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.