Jak wygląda badanie dna oka i jakie choroby pozwala wykryć?

|

jak wygląda badanie dna oka
0
(0)

Badanie dna oka jest sposobem na wykrycie wielu chorób, dlatego też stanowi punkt wyjściowy niemal każdej konsultacji okulistycznej. Zalecane jest jego regularne wykonywanie – zwłaszcza u określonej grupy Pacjentów, które obciążone są np. ryzykiem chorób dziedzicznych. Dowiedzmy się więc, jak wygląda badanie dna oka, a także jakie choroby można dzięki niemu wykryć. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Na czym polega badanie dna oka?

Procedura rozpoczyna się tzw. porażenia akomodacji, czyli od podania specjalnych kropli, które mają na celu rozszerzenie źrenic oka. Zazwyczaj krople podawana są dwu lub trzykrotnie w odstepach czasowych, aby efekt końcowy pozwolił bez przeszkód kontynuować badanie. Po ich aplikacji pacjent musi odczekać około kwadransa, zanim okulista przystąpi do bezpośredniej kontroli. Ta ostatnia wykonywana jest na kilka sposobów.

Pierwszy z nich to zastosowanie urządzenia zwanego oftalmoskopem. Służy ono nie tylko do oświetlania źrenicy, ale również znacząco powiększa oglądany obraz. Dzięki temu takie badanie okulistyczne jest bardzo precyzyjne i pozwala zbadać Pacjenta, który z różnych względów nie może usiąść na fotelu przy lampie szczelinowej.

Drugi to tradycyjne badanie w lampie szczelinowej, która wyposażona jest w silne źródło światła oraz system optyczny, czyli mikroskop, który umożliwia znaczne powiększenie badanej struktury oka.

Ile trwa badanie dna oka?

W przypadku badania dna oka zsumować należy czas obejmujący przygotowanie Pacjenta oraz sam proces diagnostyczny. Całość procedury (w zależności od predyspozycji do łatwego, bądź wydłużonego w czasie procesu poszerzenia źrenic-to, mimo podania kropli, bywa uwarunkowane indywidualnie) zajmuje od 45-60 minut. Istotną informacją dla Pacjenta jest fakt zaburzonej ostrości widzenia po wizycie. Jest to właśnie wynik porażenia akomodacji. Poszerzona źrenica jest bardziej wrażliwa na światło, również to dzienne, więc zalecane jest w tym czasie korzystanie z okularów przeciwsłonecznych. Czasowo zaburzone jest wyraźne widzenie zwłaszcza do bliży, więc niewskazane jest wówczas prowadzenie samochodu. Utrudnienia mają charakter przemijający i ustępują – w zależności od predyspozycji- po 2-4 godzinach.

co wykrywa badanie dna oka

Czy procedura jest bolesna?

Niezaprzeczalnym plusem procedury jest fakt, że jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna. Jedynym dyskomfortem może być moment podania kropli, któremu towarzyszy uczycie pieczenia przez krótki czas.

Co wykrywa badanie dna oka?

W praktyce cała procedura stanowi istotne „narzędzie” w rękach okulistów i służy do diagnostyki wielu chorób. Jakich dokładnie? Pozwala przede wszystkim na diagnostykę jaskry, która w Polsce może dotykać nawet 1 miliona osób.

Badanie daje też możliwość wykrycia zaćmy, chorób siatkówki, a także cukrzycy czy nawet nadciśnienia. Nie można również zapomnieć o diagnostyce różnego rodzaju zmian nowotworowych obejmujących gałkę oczną i nie tylko. Badanie to stanowi podstawę do prawidłowego widzenia i utrzymania naszego wzroku w dobrej kondycji przez lata.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak wygląda badanie wzroku oraz w jaki sposób można się do niego przygotować.

Kiedy wykonać badanie dna oka?

Istotnym pytaniem jest też to, kiedy powinniśmy wykonać badanie dna oka? Badanie dna oka wykonywane jest zazwyczaj rutynowo podczas kontroli okulistycznej i to lekarz decyduje, czy istnieje taka potrzeba Jest jednak grupa osób, u których taką procedurę należy wykonywać częściej niż zwykle. Przykładem są np. cukrzycy, u których badanie dna oka powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz na rok. Podobnie wygląda to u osób, które ukończyły 50 lat. Natomiast przed ukończeniem 40 roku życia, zaleca się przeprowadzenia procedury średnio co 3 lata, chyba że okulista zaleci częstszą kontrolę.

jak wygląda badanie dna oka

Istnieje też grupa symptomów, których pojawienie się powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty w gabinecie okulistycznym Najważniejsze z nich to:

  • zaburzenia w polu widzenia,
  • pogorszona ostrość widzenia (sprawdź też, co odpowiada za nagłe pogorszenie wzroku i dlaczego nie można go ignorować),
  • zez,
  • problemy z równowagą,
  • bóle głowy o charakterze nawracającym,
  • choroby o podłożu neurologicznym.

Mamy nadzieję, że udało nam się tym artykułem rozwiać wątpliwości dotyczące tego, jak wygląda badanie dna oka. Najważniejszy wniosek jest jeden-badanie dna oka pozwala wykryć wiele chorób na wczesnym etapie i zachować wzrok w dobrej kondycji. Nie odkładajmy go więc na później, zapraszamy na badanie dna oka do Delavi.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.