Leczenie zaćmy w Krakowie

Usuwanie zaćmy

Co to jest zaćma? Inaczej katarakta, to zmętnienie soczewki oka, które może upośledzić ostrość wzroku. Istnieje szereg czynników odpowiedzialnych za powstanie tej choroby, m.in.:

 • proces starzenia (zaćma starcza),
 • uwarunkowania genetyczne (zaćma genetyczna),
 • powikłania chorób ogólnych, np. cukrzycy czy tężyczki (zaćma wtórna),
 • jako następstwo urazu oka (zaćma pourazowa).
usuwanie zaćmy kraków

Umów wizytę konsultacyjną

Objawy zaćmy

 • zamglone widzenie („jak przez mgłę” lub „mrożoną szybę”),
 • konieczność częstej wymiany okularów lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji,
 • wraz z postępem choroby pogorszenie ostrości widzenia,
 • w skrajnych przypadkach ślepota oka.

Leczenie zaćmy w DELAVI w Krakowie

Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest jej chirurgiczne usunięcie. Co więcej, niewskazane jest czekanie aż zaćma „dojrzeje”. Decyzję o przeprowadzeniu operacji można podjąć w momencie, gdy stopień zmętnienia soczewki utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji. Polega ona na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków, a następnie jej usunięciu. Do pozostawionej torebki soczewki wszczepiona zostaje soczewka sztuczna (dopasowana indywidualne dla każdego pacjenta). Całą operację wykonuje się poprzez maleńkie nacięcie oka (poniżej 2,2 mm) bez konieczności zakładania szwów.

Zabiegi usuwania zaćmy wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjent zwykle do 2 godzin po jego zakończeniu może wrócić do domu. Koniecznością są okulistyczne badania kontrolne według harmonogramu zaleconego przez lekarza.

Dla kogo zabieg leczenia zaćmy?

 • dla Pacjentów z każdym rodzajem zaćmy,
 • dla Pacjentów z jaskrą zamykającego się kata celem odblokowania,
 • celem usunięcia wady wzroku niekwalifikującej się do chirurgii laserowej – tzw. refrakcyjna wymiana soczewki.

Zalety zabiegu usuwania zaćmy:

Co istotne, zabieg nie powoduje znacznych ograniczeń. Pacjent może wykonywać większość czynności, a po kilkunastu dniach od operacji zaćmy – wrócić właściwie w pełni do wcześniejszego trybu życia.

Zalecenia po operacji

 • w okresie pooperacyjnym unikanie wysiłku fizycznego,
 • nieuciskanie operowanego oka,
 • przestrzeganie zaleceń dotyczących zakrapiania oczu,
 • zgłoszenie się do ośrodka w przypadku dolegliwości bólowych lub pogorszenia się widzenia.

Wraz z rozwojem technologicznym dzisiejsza medycyna daje nam szereg możliwości wyboru rodzaju soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Dzięki temu zabieg może łączyć w sobie funkcję leczniczą (usunięcie katarakty) z korekcją istniejącej wady wzroku, w tym również starczowzroczności (presbyopii).

To soczewki jednoogniskowe, które pozwalają skorygować lub znacząco zmniejszyć wadę wzroku do dali. Pacjent po zabiegu musi nosić okulary do czytania.

Wykonane ze specjalnego hydrofobowego materiału. Wyposażone mogą być dodatkowo w filtry UV oraz filtry światła niebieskiego. Największą ich zaletą jest możliwość korygowania każdego rodzaju wady. Soczewki dwuogniskowe (do dali i do bliży) oraz soczewki trójogniskowe (do dali, do bliży i odległości pośredniej). Każda z nich może też być dostosowana do usunięcia wady astygmatyzmu (Toric).

Wybór odpowiedniej soczewki poprzedza bardzo szczegółowe badanie okulistyczne oraz konsultacja z lekarzem specjalistą.

Usuwanie zaćmy wtórnej w Krakowie

Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torebki soczewki, które powstaje u niektórych pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy. Jest zjawiskiem, które występuje u ponad 30% zoperowanych pacjentów. Usuwanie zaćmy wtórnej jest powszechnie stosowaną i skuteczną procedurą, która przynosi ulgę pacjentom cierpiącym z powodu tego schorzenia.

Kapsulotomia tylna YAG

Leczenie zaćmy za pomocą kapsulotomii tylnej jest niezwykle szybkie i bezbolesne. Zabieg wykonuje się w gabinecie okulistycznym w pozycji siedzącej przy lampie szczelinowej przy użyciu lasera YAG. Trwa zaledwie kilka minut i daje właściwie natychmiastowy efekt.

Chcesz wiedzieć więcej na temat objawów zaćmy, jej leczenia? Skontaktuj się z naszym centrum okulistycznym Delavi!