Według niektórych danych na zaćmę może chorować około 27 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli natomiast chodzi o Polskę, to zmaga się z nią już ponad 800 tysięcy osób, co jest niebagatelną liczbą. Czym jest zaćma? Jak ją leczyć skutecznie i bezpiecznie? Serdecznie zachęcamy do lektury!
Zaćma – co to jest?
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, zazwyczaj związane z procesem fizjologicznym, który przyspiesza wraz z wiekiem, stąd też częściej przypadłość ta pojawia się u osób starszych. Może pojawiać się też u osób młodych jako następstwo urazów, czy chorób przewlekłych np. cukrzycy. Objawy narastają stopniowo i niejednokrotnie przez to właśnie nie powodują niepokoju Pacjentów. Pogorszenie ostrości widzenia, które towarzyszy zaćmie nie da się niestety korygować za pomocą okularów. Wielu pacjentów boryka się również z szybszym męczeniem się oczu, widzeniem przymglonym czy większą wrażliwością na światło. Przykładowo jazdę samochodem utrudniają dodatkowo kłopoty z trafną oceną oddalenia obiektów i drażniące wzrok jasne światła, również po zmroku.
Warto wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje zaćmy w zależności od tego, którą część oka obejmuje zmiana. Są to:
- zaćma podtorebkowa tylna -powstaje w tylnej części soczewki, postępuje dość szybko
- zaćma korowa – obejmuje obwód soczewki, pacjenci odczuwają nadwrażliwość na światło, pogorszenie ostrości dopiero w późniejszym etapie
- zaćma jądrowa, która obejmuje centralną część soczewki i postępuje powoli.
Jak leczyć zaćmę oka?
Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego też tak istotne znaczenie ma to, aby w odpowiednim momencie podjąć leczenie. Rozwiązaniem stosowanym obecnie powszechnie jest leczenie zaćmy. Zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki oka oraz jej zastępowaniu sztuczną, odpowiednio dobraną. W pełni bezpieczna procedura operacyjna odbywa się w szpitalu okulistycznym i wykonywana jest przez doświadczonych chirurgów okulistów. Zabieg zajmuje niewiele ponad 15 minut i zazwyczaj wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia, czyli pacjent opuszcza oddział szpitalny tego samego dnia.
Procedura najczęściej przywraca ostrość widzenia. Jeśli jednak zmiana na korzyść nie ma miejsca, wówczas można to łączyć z innymi chorobami narządu wzroku. Zazwyczaj przyczyny należy szukać w zwyrodnieniu siatkówki.
Jak postępować po operacji zaćmy?
Wiemy już, czym jest zaćma i jak ją leczyć. A Jak postępować, kiedy został już wykonany zabieg usuwający problem? Najważniejszym zaleceniem jest prowadzenie oszczędzającego dla organizmu trybu życia. Przez 3-4 tygodnie unikamy większego wysiłku fizycznego i rezygnujemy z kąpieli w akwenach wodnych. W okresie okołozabiegowym pamiętamy o tym, aby większość czynności wykonywać bez schylania, co zapobiegnie ewentualnym powikłaniom podczas gojenia. Kluczowe jest także stosowanie się do zaleceń lekarskich w kwestii przepisanych leków oraz zgłaszanie się do kontroli okulistycznych.
Czy zaćmie można zapobiegać?
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy zaćmie można zapobiegać. Niestety nie istnieją sprawdzone sposoby na “oszukanie” zaćmy. Najczęściej to proces fizjologiczny, który przebiega zupełnie niezależnie od prowadzonego przez nas trybu życia. Dowiedzione zostało, że niezdrowy tryb życia (palenie, spożywanie alkoholu, dieta uboga w składniki odżywcze) może jedynie przyspieszać proces. Pomimo tego wskazuje się na kilka czynników, które mogą sprzyjać jej wystąpieniu, ale również są niezależne od nas. Wyróżnia się tutaj m.in. cukrzycę, która bardzo sprzyja rozwojowi nie tylko zaćmy, ale też innych schorzeń narządu wzroku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest zaćma i jak ją leczyć -zapraszamy serdecznie do kontaktu. Warto rozważyć również spotkanie ze specjalistą podczas badania okulistycznego, które zweryfikuje, czy akurat Ciebie ten problem dotyczy.
Laserowa korekcja wzroku w Krakowie
Laserowa korekcja wzroku w naszym gabinecie w Krakowie. Bezpieczna, skuteczna i trwała metoda. Ostre widzenie bez okularów i soczewek. Sprawdź!
WięcejPlastyka powiek w Krakowie
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.
WięcejLeczenie zaćmy w Krakowie
W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji.
WięcejDiagnostyka i leczenie jaskry
To wieloczynnikowa neuropatia nerwu wzrokowego. W Delavi oferujemy różne metody jej leczenia: SLT, IRT i TSCPC.
WięcejLeczenie siatkówki i witrektomia
Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego.
WięcejZwyrodnienie plamki (AMD)
W Delavi wykorzystujemy jedną z najskuteczniejszych terapii, czyli iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.
WięcejBadanie wzroku i diagnostyka okulistyczna
Zapewniamy pełną diagnostykę oczu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić stopień zaawansowania wady czy choroby.
WięcejPomoce optyczne
W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.
WięcejPunkt szczepień
Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.
WięcejOrtokorekcja
Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.
Więcej