Wzrok jest jednym z najważniejszych źródeł poznania i odbierania rzeczywistości. Dlatego warto zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie już od najmłodszych lat. W dzisiejszym świecie dzieci bardziej niż kiedykolwiek są narażone na pojawianie się nabytych wad wzroku, głównie przez wszechobecność ekranów, które mają destrukcyjny wpływ na zdolność widzenia. Jakie ćwiczenia na wzrok dla dzieci warto włączać do ich rutyny? Dowiesz się w tym artykule!
Spis treści
- Ćwiczenia na wzrok dla dzieci – dlaczego warto je wykonywać?
- Jak ćwiczyć wzrok dziecka – poznaj proste sposoby
Ćwiczenia na wzrok dla dzieci – dlaczego warto je wykonywać?
Wzrok, jak każdy ze zmysłów, rozwija się jeszcze podczas życia płodowego, jednak w chwili narodzin dziecka jest najmniej rozwiniętym zmysłem. Wraz z dorastaniem, dziecko jest w stanie dostrzegać coraz więcej szczegółów obserwowanych obiektów, takich jak barwy i kształty. Wzrok najszybciej i najintensywniej rozwija się między 3 a 7 rokiem życia dziecka, dlatego jeśli w tym okresie dostarczysz dziecku różnorodnych wzrokowych bodźców, pomożesz mu budować umiejętności lepszego wykorzystywania widzenia. Ćwiczenia na wzrok dla dzieci usprawniają ich umiejętności koncentracji, spostrzegawczości oraz pamięci wzrokowej.
Ponadto ćwiczenia takie pomagają w złagodzeniu dolegliwości związanych ze zbyt długim wpatrywaniem się w emitujące światło niebieskie ekrany. Przesada w używaniu takich urządzeń przekłada się na suchość i ból oczu, a w konsekwencji może wiązać się z pogorszeniem widzenia.
Jak ćwiczyć wzrok dziecka – poznaj proste sposoby
Zastanawiasz się, jak właściwie ćwiczyć wzrok dziecka? Pamiętaj, że bodźce muszą być dostosowanego do wciąż rozwijającego się układu nerwowego. Zbyt dużo ćwiczeń może przełożyć się na jego przeciążenie.
Ćwiczenia pamięci wzrokowej
Tu świetnie sprawdzą się gry typu memo, ale równie dobrze możecie wykonywać te ćwiczenia z użyciem domowych przedmiotów. Ułóż kilka zabawek na stole, poproś dziecko, żeby zamknęło oczy, a następnie pozamieniaj obiekty miejscami, dołóż jeden, a jeden zdejmij. Następnie poproś dziecko, aby powiedziało, co się zmieniło lub naprawiło zmiany. Możesz również wybrać jakąś barwę i poprosić dziecko, aby podczas spaceru zwracało uwagę na wszystkie obiekty w tym kolorze. Tego typu ćwiczenia poprawiają koncentrację, uczą spostrzegawczości i zapamiętywania.
Ćwiczenia umiejętności śledzenia wzrokiem
Tutaj przyda Ci się lampka lub latarka, zwłaszcza taka z czerwonym światłem laserowym. Przesuwaj laserem po ścianie, prosząc dziecko, aby przesuwało palcem wzdłuż trasy laserowego światła. Możesz też poprosić je, aby odnalazło na ścianie punkt, a potem zgasić latarkę i poświecić nią w innym miejscu i powtórzyć ćwiczenie.
Innym sposobem na to, jak ćwiczyć wzrok dziecka, jest wodzenie wzrokiem w ciemnym pomieszczeniu za źródłem światła – na przykład świecą. W miarę możliwości zwróć uwagę na to, aby poruszało się tylko spojrzenie dziecka, nie cała głowa lub ciało.
Ćwiczenia relaksacyjne
Jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu przed ekranem, zwróć uwagę na to, aby co jakiś czas wykonywało relaksacyjne ćwiczenia. Zadbaj o to, żeby odrywało się od ekranu, aby spojrzeć przez okno jak najdalej się da – najlepiej na jakiś teren zielony. To ćwiczenie naprawdę pomaga zrelaksować zmęczone oczy. Możesz postawić również na dynamiczny relaks oczu, który polega na mrużeniu powiek od 8 do 10 razy, aby następnie zasłonić oczy na kilka sekund i mrugać kolejne 10-20 razy. To ćwiczenie wpływa odprężająco na mięśnie gałek ocznych.
A jeśli czujesz, że wzrok Twojego dziecka się pogorszył, sprawdź, kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty.