Regularne badanie wzroku jest kluczowe dla prawidłowej profilaktyki. Wielu pacjentów – zwłaszcza tych, którzy do tej pory nie odwiedzili gabinetu okulistycznego, zadaje sobie pytanie, jak wygląda badanie wzroku u okulisty, a także gdzie je wykonać, aby mieć gwarancję profesjonalnej i kompleksowej usługi. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Badanie wzroku u okulisty – jak wygląda?
Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad przeprowadzany przez lekarza, bądź personel pomocniczy. Tutaj ważne jest podejście pacjenta, który powinien wyczerpująco udzielić odpowiedzi, bowiem często już na tym etapie możliwe jest wstępne postawienie diagnozy. Jakich pytań możemy oczekiwać?
- Co Panią/Pana do nas sprowadza? Czy pojawiły się jakieś niepokojące objawy?
- Kiedy miała miejsce ostatnia wizyta u okulisty?
- Czy korzysta Pan/Pani z okularów? Kiedy wymieniane były w nich szkła?
- Kiedy symptomy się pojawiły? Czy już występuje wada wzroku, np. krótkowzroczność lub nadwzroczność?”
- Czy ma Pani/Pan jakiekolwiek choroby współistniejące?
- Czy przyjmuje Pani/Pan jakieś leki lub suplementy?
Po przeprowadzeniu wywiadu można przejść do meritum, czyli samego badania okulistycznego. Jak wygląda takie badanie wzroku? Rozpoczyna się zazwyczaj od wykonania pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badania autorefraktometrem, które pozwala ustalić wielkość wady wzroku Pacjenta. Następnie otrzymany wynik jest weryfikowany podczas klasycznego badania przy użyciu tablic, czyli czytania liter (obrazków w przypadku małych dzieci) z odległości. Następnie lekarz ogląda w lampie szczelinowej przedni odcinek oka Pacjenta i podaje krople, które pozwalają poszerzyć źrenice (tzw. porażenie akomodacji), co umożliwia dokładną ocenę dna oka. Dopiero wtedy lekarz podejmuje decyzję, czy konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania specjalistyczne typu OCT (optyczna koherentna tomografia, przy pomocy której monitorujemy stan siatkówki i plamki), pole widzenia, USG, topografię rogówki czy inne.
Ile trwa wizyta u okulisty?
Wiemy już, jak wygląda badanie wzroku u okulisty. A ile czasu powinniśmy zarezerwować na taką wizytę? Pełne badanie okulistyczne zajmuje ok. 30-45 minut wraz z czasem oczekiwania na poszerzenie się źrenic po podaniu kropli. Istotną informacją dla Pacjenta jest również fakt ograniczonej ostrości widzenia po przeprowadzonym badaniu. Dyskomfort jednak jest czasowy, źrenica i widzenie powracają do normy w 2-3h.
Sprawdź również, na czym polega nagłe pogorszenie wzroku i jakie mogą być jego przyczyny.
Gdzie zrobić badanie wzroku?
Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie wykonać badanie wzroku? Dostosujmy najlepiej wybór miejsca nie tylko do lokalizacji, ale przede wszystkim do poziomu placówki. Ważne, aby gabinet, w którym przyjmuje lekarz, miał możliwość wykonania całej diagnostyki na miejscu, czyli kompleksowo mógł przebadać Pacjenta. W naszej klinice spełniamy ten warunek, a ponadto dajemy również możliwość zakupu okularów w naszym salonie optycznym.
Dodatkowym atutem Centrum DELAVI jest funkcjonujący w jego ramach szpital okulistyczny. To daje gwarancję odbycia zabiegu okulistycznego np. usunięcia zaćmy, czy wykonania zabiegu witreoretinalnego na miejscu, często przez lekarza, który zdiagnozował schorzenie.
Jak często wykonywać badania wzroku?
Profilaktyka jest niezwykle istotnym elementem każdej diagnostyki, tym bardziej jeśli mówimy o wzroku, czyli wyjątkowo wrażliwej sferze. Każda osoba dorosła powinna przechodzić badanie wzroku raz na dwa lata. Wyjątek stanowią Pacjenci, którzy są obciążeni ryzykiem dziedziczenia pewnych schorzeń np. jaskry. Wówczas stosujemy się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego.
Samo badanie wzroku nie wiąże się z bólem i dyskomfortem, warto więc wykonywać je regularnie. Pozwoli to na wychwycenie zagrożenia, zanim wyrządzone przez chorobę szkody będą nieodwracalne. To czas, który inwestujemy w nasze zdrowie, więc nie warto go oszczędzać.
Laserowa korekcja wzroku w Krakowie
Laserowa korekcja wzroku w naszym gabinecie w Krakowie. Bezpieczna, skuteczna i trwała metoda. Ostre widzenie bez okularów i soczewek. Sprawdź!
WięcejPlastyka powiek w Krakowie
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.
WięcejLeczenie zaćmy w Krakowie
W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji.
WięcejDiagnostyka i leczenie jaskry
To wieloczynnikowa neuropatia nerwu wzrokowego. W Delavi oferujemy różne metody jej leczenia: SLT, IRT i TSCPC.
WięcejLeczenie siatkówki i witrektomia
Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego.
WięcejZwyrodnienie plamki (AMD)
W Delavi wykorzystujemy jedną z najskuteczniejszych terapii, czyli iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.
WięcejBadanie wzroku i diagnostyka okulistyczna
Zapewniamy pełną diagnostykę oczu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić stopień zaawansowania wady czy choroby.
WięcejPomoce optyczne
W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.
WięcejPunkt szczepień
Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.
WięcejOrtokorekcja
Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.
Więcej