Choroby siatkówki oka mogą dawać objawy, które będą w sposób znaczący utrudniały codzienne funkcjonowanie. Ale mogą też długo rozwijać się w ukryciu. W skrajnych przypadkach powodują trwałe uszkodzenie narządu wzroku, dlatego jakichkolwiek niepokojących objawów nigdy nie należy ignorować. Sprawdźmy więc, jakie choroby są najczęstsze i jakie zmiany w siatkówce oka powinny wzbudzić naszą czujność.
Spis treści
Najczęstsze choroby siatkówki oka i objawy uszkodzenia
Odwarstwienie siatkówki
Okazuje się, że odwarstwienie siatkówki jest jednym z częściej spotykanych schorzeń w tym obszarze oka, które dodatkowo wymaga bardzo szybkiej interwencji ze strony specjalistów. Na początku bardzo często nie daje objawów. Później jednak symptomy pojawiają się i są to najczęściej błyski oraz mroczki , a także ubytki w polu widzenia. Można zatrzymać postępowanie choroby, choć niestety nie można jej wyleczyć. Sam proces leczenia odbywa się już pod opieką doświadczonego chirurga na sali operacyjnej podczas zabiegu witrektomii.
Sprawdź, jak wygląda leczenie chorób siatkówki oka w naszej placówce oraz jakie metody stosujemy dla naszych pacjentów.
Zwyrodnienie plamki żółtej
AMD to inaczej zwyrodnienie plamki żółtej, często związane z procesami starzenia się oraz degeneracji komórek. Zazwyczaj więc problem dotyczy osób po 50. roku życia, chociaż nie jest to regułą. Objawy uszkodzenia siatkówki oka to w tym wypadku m.in. pogorszone widzenie do bliży z krzywieniem się prostych linii (falowanie obrazu), problemy podczas czytania, a także ciemna plama dostrzegana przed pacjenta w polu widzenia. Predysponowane do tej choroby są osoby otyłe, leczące się na nadciśnienie, cukrzycę oraz nałogowi palacze. Częściej atakuje też pacjentów, którzy nadmiernie korzystają ze słońca bez stosowania odpowiednich okularów z filtrami.
I tutaj również niestety tak, jak w przypadku odwarstwienia siatkówki, niemożliwe jest wyleczenie zwyrodniania plamki żółtej, a tylko zahamowanie jej rozwoju. Jedną ze stosowanych metod jest wdrożenie preparatów wstrzykiwanych do ciała szklistego w oku (iniekcje wewnątrzgałkowe), które to podawane regularnie w większości przypadków wpływają pozytywnie na proces leczenia. Częstotliwość iniekcji oraz rodzaj preparatu należą do decyzji lekarza.
Retinopatia cukrzycowa
W naszym kraju na cukrzycę choruje około 3 milionów osób, czyli ponad 9 proc. populacji. Jednym z powikłań jest retinopatia cukrzycowa, która uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce oka. Retinopatia cukrzycowa występuje u aż 60 proc. cukrzyków typu 2.
Jak objawia się ta choroba siatkówki oka? Najczęstsze symptomy to pogorszone widzenie w ciemności i całościowo-widzenie nieostre, występowanie ciemnych plamek w polu widzenia, czy obrzęk siatkówki. Objawów nie można ignorować, gdyż mogą one skutkować m.in. krwotokiem do gałki ocznej, a także jaskrą wtórną (krwotoczną), która prowadzi m.in. do ślepoty. Cukrzyca to wskazanie do regularnych kontroli okulistycznych znacznie częściej niż u osób zdrowych. W przypadku pojawiających się niepokojących objawów uszkodzenia siatkówki oka odwiedzajmy gabinet nawet co 3 miesiące.
Diagnostyka okulistyczna to najistotniejszy element planu leczenia dla osób z cukrzycą, Aby umówić się na wizytę w naszej placówce, serdecznie zachęcamy do kontaktu.
Siatkówczak
W grupie chorób siatkówki niestety trzeba wskazać także na nowotwory. Jednym z nich jest siatkówczak, który występuje głównie u dzieci. Na szczęście obecnie stosowane techniki leczenia sprawiają, że w 90 proc. przypadków jest to nowotwór uleczalny, choć bardzo istotne znaczenie odgrywa odpowiednia diagnostyka, która musi być odpowiednio wcześnie. Do wczesnych objawów uszkodzenia siatkówki oka wskutek powstania siatkówczaka najczęściej zaliczymy biały odblask z dna oka, czasem zez.
Choroby siatkówki oka dają różne objawy. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, nie można ich ignorować i trzeba jak najszybciej skonsultować się z okulistą. Nasza poradnia okulistyczna w Krakowie jest miejscem, w którym nie tylko diagnozujemy, ale także leczymy choroby narządu wzroku Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami.
Laserowa korekcja wzroku w Krakowie
Laserowa korekcja wzroku w naszym gabinecie w Krakowie. Bezpieczna, skuteczna i trwała metoda. Ostre widzenie bez okularów i soczewek. Sprawdź!
WięcejPlastyka powiek w Krakowie
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.
WięcejLeczenie zaćmy w Krakowie
W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji.
WięcejDiagnostyka i leczenie jaskry
To wieloczynnikowa neuropatia nerwu wzrokowego. W Delavi oferujemy różne metody jej leczenia: SLT, IRT i TSCPC.
WięcejLeczenie siatkówki i witrektomia
Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego.
WięcejZwyrodnienie plamki (AMD)
W Delavi wykorzystujemy jedną z najskuteczniejszych terapii, czyli iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.
WięcejBadanie wzroku i diagnostyka okulistyczna
Zapewniamy pełną diagnostykę oczu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić stopień zaawansowania wady czy choroby.
WięcejPomoce optyczne
W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.
WięcejPunkt szczepień
Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.
WięcejOrtokorekcja
Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.
Więcej