Co na łzawiące oczy?

|

domowe sposoby na łzawienie oczu
5
(4)

Łzawienie oczu potrafi skutecznie utrudnić komfort życia na co dzień. Ten problem może być spowodowany wieloma czynnikami, jak na przykład alergie, infekcje, suche powietrze czy zmęczenie oczu. Co najlepiej sprawdzi się na piekące i łzawiące oczy? Sprawdź skuteczne sposoby. 

Przyczyny łzawienia oczu

Często zmagasz się z problemem piekących i łzawiących oczu? Jeżeli problem jest zaawansowany, a dolegliwości z tym związane często nawracają, należy skonsultować się z okulistą, by ustalić, co dokładnie wywołuje łzawienie.

Jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oczu?

  • Alergie – kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz inne alergeny mogą wywoływać reakcję alergiczną, prowadzącą do łzawienia oczu, swędzenia oraz zaczerwienienia;
  • Infekcje – zapalenie spojówek, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, często powoduje nadmierne łzawienie. Towarzyszyć mu mogą inne objawy, takie jak zaczerwienienie, ból czy wydzielina;
  • Suchość oczu – paradoksalnie, suchość oczu może prowadzić do ich nadmiernego łzawienia. Oczy starają się w ten sposób skompensować brak wilgoci;
  • Podrażnienia – wpływ czynników zewnętrznych, takich jak dym, chemikalia, a nawet wiatr, może powodować łzawienie oczu;
  • Wady anatomiczne – wady budowy oka (np. zwężenie kanalików łzowych), mogą prowadzić do problemów z odpływem łez, co skutkuje nadmiernym łzawieniem.
co na łzawiące oczy

Sposoby na łzawiące oczy

Co można zastosować, by zminimalizować problem łzawiących oczu? Dowiedz się więcej o najskuteczniejszych sposobach.

Domowe sposoby na łzawienie oczu

Istnieje kilka domowych sposobów na łzawienie oczu. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i kojące, które mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień oczu. Aby przygotować okład, zaparz torebkę rumianku w gorącej wodzie, odczekaj aż napar ostygnie, a następnie nasącz gazik i przyłóż go do zamkniętych powiek na kilka minut. 

Przepłukiwanie oczu solą fizjologiczną może pomóc usunąć ciała obce i złagodzić podrażnienia. Możesz kupić gotową sól fizjologiczną w aptece lub przygotować roztwór samodzielnie, mieszając 1 łyżeczkę soli kuchennej w 1 litrze przegotowanej, ostudzonej wody.

Leczenie farmakologiczne

Domowe sposoby nie przynoszą ulgi? Warto sięgnąć po środki bez recepty, np. nawilżające krople do oczu – najlepiej bez konserwantów, znane jako sztuczne łzy, których używa się w celu nawilżenia suchych oczu. Krople przeciwhistaminowe będą z kolei dobrym rozwiązaniem w przypadku łzawienia spowodowanego alergią.

Jeśli łzawienie jest wynikiem infekcji bakteryjnej, okulista może przepisać antybiotykowe krople do oczu lub maść. W przypadku zapalenia spojówek lub innych stanów zapalnych lekarz może zalecić stosowanie kropli o silniejszym działaniu lub maści przeciwzapalne, które pomogą złagodzić objawy i zmniejszyć łzawienie.

Poszerzona diagnostyka i zabiegi

Jeśli domowe metody i leczenie farmakologiczne nie przynoszą ulgi, należy ponownie skonsultować się z okulistą. Lekarz może przeprowadzić szczegółowe badania i zdecydować o bardziej zaawansowanych metodach leczenia, np. zabiegów, które w przypadku wad anatomicznych (zwężenie kanalików łzowych) mogą okazać się koniecznością. 

Domowe sposoby na piekące i łzawiące oczy

Aby zapobiec kolejnym ewentualnym problemom z łzawiącymi oczami, warto wdrożyć kilka prostych zasad:

  • Częste mycie rąk i unikanie dotykania oczu może pomóc w zapobieganiu infekcjom. Ważne jest również regularne mycie okolic oczu, szczególnie rano, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i wydzieliny;
  • bardzo dokładny demakijaż oczu przed snem,
  • jeżeli korzystamy z jednodniowych soczewek kontaktowych, nie zapomnijmy wyjąć ich z oczu przed snem,
  • W sezonie pylenia warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które pomogą chronić oczy przed alergenami unoszącymi się w powietrzu. Dobrze jest też unikać otwierania okien podczas jazdy samochodem oraz wietrzenia domu w godzinach największego pylenia;
  • Regularne stosowanie sztucznych łez może pomóc utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oczu, szczególnie u osób, które spędzają dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przed ekranami komputerów.

Chcesz poznać więcej przydatnych informacji dotyczących dbania o zdrowie oczu? Przeczytaj nasz wpis, w którym dzielimy się praktycznymi wskazówkami jak zakraplać oczy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.