Co oznaczają mroczki przed oczami?

|

Mroczki przed oczami
0
(0)

Do gabinetów okulistycznych pacjenci zgłaszają się często z niepokojącym ich objawem tak zwanych „mroczków przed oczami”, które zaburzają pole widzenia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przyczyna mroczków przed oczami może być łatwa do wyleczenia, ale tego rodzaju zaburzenia widzenia mogą być także objawem poważniejszych schorzeń. Dlatego jeśli problem mroczków przed oczami Cię dotyczy, niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka. W tym artykule zastanawiamy się nad tym, czym dokładnie są te zaburzenia widzenia, co oznaczają mroczki przed oczami oraz omawiamy możliwości ich leczenia.

Czym są czarne mroczki przed oczami?

Mianem mroczków przed oczami określa się zwykle ciemne lub czarne plamki pojawiające się w polu widzenia i poruszające się wraz z ruchem gałek ocznych. Zwykle najbardziej widoczne są wtedy, gdy spojrzy się na gładką, jasną powierzchnię – na przykład na białą ścianę. Bywają określane także jako, paproszki, muszki czy męty. Mogą występować samoistnie, a mogą im dodatkowo towarzyszyć zawroty głowy, bóle głowy, bóle oczu czy ograniczenie ostrości widzenia poza ciemną plamką. Niepokojącym objawem mroczków przed oczami jest stan, w którym plamki zatrzymują się wtedy, gdy gałka oczna przestaje się poruszać. W takim wypadku konieczna jest lekarska konsultacja, może to bowiem świadczyć o chorobie siatkówki.

Dlaczego mam mroczki przed oczami? Przyczyny zaburzenia widzenia

Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn pojawiania się takich ubytków w polu widzenia. Poniżej wymieniamy kilka najczęstszych:

  • zmętnienie ciała szklistego – dotyczy najczęściej osób starszych, u których ciecz wypełniająca gałkę oczną staje się bardziej płynna, a ciałko szkliste się rozpada. To, co pacjenci opisują jako mroczki przed oczami, może być właśnie widzianymi przez nich odłamkami ciała szklistego;
  • zmęczenie wzroku – dotyczy zwłaszcza osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera. Ciemne plamki, które pojawiają się u nich w polu widzenia mogą być związane po prostu ze zmęczeniem – w takim wypadku mroczki powinny ustąpić samoistnie, jeśli zapewni się odpoczynek narządowi wzroku;
  • inne choroby – takie jak cukrzyca, anemia lub nadciśnienie tętnicze. Wszystkie mogą powodować zmiany w polu widzenia, które pacjenci opisują właśnie jako mroczki;
  • zapalenie siatkówki, które może doprowadzić do przedostania się krwi do ciała szklistego, a w konsekwencji spowodować także odwarstwienie siatkówki oka. Zapalenie siatkówki może mieć poważne konsekwencje dla wzroku, dlatego niezwykle ważne jest to, aby zostało możliwie szybko zdiagnozowane i aby wdrożyć jego leczenie.

Diagnostyka i leczenie mroczków przed oczami

Bardzo często mroczki przed oczami są normalnym zjawiskiem i nie stanowią zagrożenia dla narządu wzroku. Jeśli jednak zaburzenie widzenia jest u Ciebie stałe, nie przechodzi po odpoczynku lub towarzyszą mu inne objawy, warto udać się na konsultację lekarską do lekarza okulisty. Przeprowadzi on szczegółowe badanie, wyjaśni Twoje wątpliwości i ewentualnie skieruje na dodatkowe badania lub wdroży leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Proces leczenia będzie zależał od przyczyny pojawienia się mroczków przed oczami. W niektórych przypadkach sprawdzi się leczenie farmakologiczne, inne mogą wymagać zabiegu lub operacji. W każdym przypadku kluczowa jest jednak szybka diagnostyka, dzięki której będzie można wdrożyć leczenie.

Mroczki przed oczami mogą mieć prozaiczną przyczynę, ale mogą również wiązać się z niebezpiecznymi dla Twojego chorobami. Jeśli zaburzenia wzroku Cię niepokoją, koniecznie umów się na badanie wzroku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.