Jak donoszą badania, jaskra może dotykać nawet 80 milionów osób na całym świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym jest oraz w jaki sposób ją leczyć. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy, co to jest jaskra oraz jakimi metodami można i należy sobie z nią radzić.
Spis treści
Co to jaskra?
Jaskra jest chorobą, która poprzez wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego stopniowo prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym pogarsza widzenie, prowadząc nawet do jego utraty. Konsekwencje są więc bardzo poważne i nieodwracalne, więc niezwykle istotne jest podjęcie leczenia w odpowiednim czasie. Bywa to trudne, ponieważ choroba często przez długi czas nie daje objawów, a zdiagnozowana zbyt późno jest trudnym przeciwnikiem nawet dla doświadczonego lekarza.
Wyróżnia się kilka jej rodzajów:
- jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania
- jaskrę pierwotną i wtórną
Jaskra pierwotna rozwija się bez konkretnej przyczyny, natomiast wtórna jest następstwem innych chorób np. zaćmy, cukrzycy, nowotworu czy urazu.
Pierwsze objawy jaskry
Jakie są objawy jaskry, które powinny od razu skłonić nas do wizyty w poradni okulistycznej? Pierwsze i najważniejsze, to znaczące pogorszenie widzenia, ale również, dostrzeganie aureoli wokół źródeł światła, ból oczu, ich zaczerwienienie czy też światłowstręt lub łzawienie oczu. Czasem, w późniejszym już etapie, kiedy kąt przesączania jest już zamknięty, pojawiać mogą się nawet uciążliwe nudności oraz wymioty. Warto wspomnieć jednak o tym, że jaskra jest chorobą niezwykle podstępną i długo może symptomów nie dawać wcale. Stąd też tak istotną rolę odgrywają regularne kontrolne badania wzroku, zwłaszcza u osób, u których istnieje ryzyko dziedziczenia schorzenia. Jak przebiega diagnostyka?
Wiemy już, co to jest jaskra i jakie daje pierwsze objawy, przejdźmy więc do jej rozpoznania w gabinecie okulistycznym. Diagnostyka jaskry opiera się na szeregu badań, zdarza się jednak, że niewystarczająca jest jedna wizyta. Podstawą jest wielokrotny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli monitorowanie go przez określony czas. Niezwykle ważne jest również badanie dna oka, dzięki któremu okulista sprawdza, czy doszło do zmian w okolicy nerwu wzrokowego. Badaniem pomagającym na tym etapie diagnozy jest OCT (koherencyjna tomografia komputerowa). Dodatkowo sprawdzany jest kąt przesączania podczas badania gonioskopem oraz badanie pole widzenia (perymetria).
Z naszego bloga dowiesz się również, co to jest zaćma oraz jak ją leczyć.
Jak leczyć jaskrę?
Głównym celem procesu leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i ograniczenie wydzielania cieczy wodnistej bądź jej swobodny przepływ. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia dobierana jest odpowiednia metoda, zazwyczaj rozpoczyna się od sposobów farmakologicznych, czyli podawania kropli. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów, lekarz sięga po leczenie zabiegowe-laseroterapię bądź zabiegi operacyjne. Laseroterapia, czyli irydotomia pozwala, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia w tęczówce, na odpływ cieczy wodnistej. Zapobiega to zamknięciu kąta przesączania, co mogłoby doprowadzić do ostrego ataku jaskry.
Natomiast leczenie chirurgiczne, metodą zwaną trabekulektomią polega na wycięciu fragmentu tkanki w niedrożnym kącie przesączania się oka.
Wybór odpowiedniej metody leczenia jaskry zawsze należy do lekarza i dostosowany jest do stopnia zaawansowania choroby. Pamiętajmy natomiast o najważniejszym-żadna z metod nie naprawi uszkodzeń, które choroba poczyniła. Może jedynie zahamować jej rozwój i powstrzymać przed kolejnymi skutkami.
Nie ma już chyba żadnych wątpliwości, że jaskra to poważna w skutkach choroba, której symptomów nie można ignorować. Należy podjąć jej leczenie, oddając się pod opiekę specjalisty w gabinecie okulistycznym.
Laserowa korekcja wzroku w Krakowie
Laserowa korekcja wzroku w naszym gabinecie w Krakowie. Bezpieczna, skuteczna i trwała metoda. Ostre widzenie bez okularów i soczewek. Sprawdź!
WięcejPlastyka powiek w Krakowie
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.
WięcejLeczenie zaćmy w Krakowie
W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji.
WięcejDiagnostyka i leczenie jaskry
To wieloczynnikowa neuropatia nerwu wzrokowego. W Delavi oferujemy różne metody jej leczenia: SLT, IRT i TSCPC.
WięcejLeczenie siatkówki i witrektomia
Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego.
WięcejZwyrodnienie plamki (AMD)
W Delavi wykorzystujemy jedną z najskuteczniejszych terapii, czyli iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.
WięcejBadanie wzroku i diagnostyka okulistyczna
Zapewniamy pełną diagnostykę oczu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić stopień zaawansowania wady czy choroby.
WięcejPomoce optyczne
W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.
WięcejPunkt szczepień
Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.
WięcejOrtokorekcja
Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.
Więcej