Jakie są objawy wysokiego ciśnienia w oku?

|

wysokie ciśnienie w oku przyczyny
0
(0)

Zbyt niskie oraz zbyt wysokie ciśnienie w oku to zawsze przypadki wymagające pogłębionej diagnostyki okulistycznej i najczęściej wdrożenia leczenia. Dziś przyjrzymy się sytuacji, gdy ciśnienie wewnątrz gałkowe jest zbyt wysokie. Sprawdźmy, jakie są objawy i przyczyny wysokiego ciśnienia w oku oraz w jaki sposób postępować, gdy taki problem już zostanie zdiagnozowany. Polecamy poniższy artykuł, który pomoże przybliżyć ten temat.

  1. Czym jest ciśnienie w oku?
  2. Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oku?
  3. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia w oku?
  4. Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia w oku?
  5. Dlaczego wysokie ciśnienie oka jest niebezpieczne?
  6. Wysokie ciśnienie w oku – jak je obniżyć?

Czym jest ciśnienie w oku?

Gałka oczna człowieka jest wypełniona płynem, który oddziałuje na kształt oka. Wynika to z nacisku wywieranego na rogówkę i twardówkę, co jednocześnie przekłada się właśnie na ciśnienie wewnątrzgałkowe To ostatnie powinno mieścić się w ustalonych normach tak, aby zostało uznane za prawidłowe.

wysokie ciśnienie w oku objawy

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oku?

Przedział, w jakim powinno mieścić się prawidłowe ciśnienie śródgałkowe, kształtuje się w przedziale od 10 do 21 mm Hg.
Nie oznacza to jednak, że nieznaczne przekroczenie tej wartości zawsze wskazuje na anomalię. Jednak za wysokie ciśnienie w oku uznaje się zazwyczaj, wartość przekraczającą 24 mm Hg. Wówczas konieczna jest po prostu pogłębiona diagnostyka, która pozwoli znaleźć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia w oku?

Niestety głównym problemem jest to, że objawy wysokiego ciśnienia w oku są nierzadko bardzo subtelne lub wręcz niemożliwe do zauważenia. Dlatego tak istotną kwestię stanowią regularne badania wzroku. Jeśli jednak symptomy już się pojawiają, to wśród nich najczęściej wskazuje się na:

  • ból oka,
  • tępy ból głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • chwilowe zaburzenia widzenia,
  • inne problemy ze wzrokiem.

W przypadku takich objawów niezbędna jest jak najszybsza diagnostyka, która pozwoli znaleźć źródło problemu i rozpocząć leczenie.

Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia w oku?

Wiemy już, jakie są najczęściej występujące objawy. Jakie są natomiast przyczyny wysokiego ciśnienia w oku?

Najczęstsze z nich to:

  • jaskra,
  • nieunormowana cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • stosowanie niektórych leków, takich jak np. sterydy,
  • produkowanie cieczy wodnistej w nadmiernym stopniu,
  • choroba pseudoeksfoliacyjna,
  • występowanie stanu zapalnego oka.

Z naszego bloga dowiesz się także, jakie są inne objawy jaskry oraz w jaki sposób przebiega. Diagnostyka jaskry oraz jej leczenie.

Dlaczego wysokie ciśnienie oka jest niebezpieczne?

Wysokiego ciśnienia w oku nie należy ignorować, ponieważ może mieć niebezpieczne dla naszego wzroku skutki. Może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i tym samym nieodwracalnej utraty wzroku. Jeśli więc podczas wizyty zostanie zdiagnozowany taki problem, to należy zastosować się do wskazań okulisty i podjąć odpowiednie leczenie.

objawy wysokiego ciśnienia w oku

Wysokie ciśnienie w oku – jak je obniżyć?

Nasuwa się więc pytanie jak obniżyć wysokie ciśnienie w oku? Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu leki na receptę przepisywane przez okulistę na podstawie uprzednio wykonanych, bardzo kompleksowych badań. Zazwyczaj są to krople, które trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się jednak, że takie leki nie dają odpowiednich rezultatów.

Jeśli przyczyna leży po stronie jaskry, możliwy do przeprowadzenia jest, w czasie którego otwiera się kąt przesączania cieczy wodnistej w oku lub tworzy dla niej dodatkową drogę.

Inną techniką są zabiegi laserowe, które także są bardzo skuteczne u znacznej grupy Pacjentów.

Warto wdrożyć też dodatkowe, domowe sposoby. Istotne znaczenie ma zwłaszcza dieta, najlepiej taka, która pozwoli obniżyć poziom cukru we krwi. Trzeba więc unikać cukrów prostych, a także takich produktów jak biały ryż i chleb z białej mąki. Bardzo istotne znaczenie dla zdrowia oczu mają także owoce bogate w antyoksydanty, w tym borówki, które dodatkowo wzmacniają naczynia włosowate. Warto jednak raz jeszcze podkreślić, że leczenie zgodnie z zaleceniami okulisty jest absolutnie kluczowe. Sprawdź, jak dbać o oczy, zwłaszcza podczas codziennej pracy przed ekranem komputera.

Wspomniane objawy wysokiego ciśnienia w oku powinny od razu wzbudzić czujność i zmotywować do konsultacji lekarskiej. Brak działania może bowiem doprowadzić m.in. do rozwoju jaskry i tym samym trwałego uszkodzenia narządu wzroku.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.