Jak wygląda ostry atak jaskry? Poznaj przyczyny i objawy

|

ostry atak jaskry
0
(0)

Ostry atak jaskry to sytuacja, w przypadku której niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Kluczowa dla Pacjenta jest jednak wiedza na temat tego, jakie dokładnie objawy daje, jakie są przyczyny, a także czym może skutkować taki atak. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów chorobowych.

  1. Jakie są objawy ostrego ataku jaskry?
  2. Jakie są przyczyny ostrego ataku jaskry?
  3. Co zrobić w przypadku ostrego ataku jaskry?
  4. Czym może skutkować ostry atak jaskry?
  5. Profilaktyka jaskry

Jakie są objawy ostrego ataku jaskry?

Tym razem zaczniemy od objawów ostrego ataku jaskry, które powinny budzić niepokój oraz natychmiast zmusić do podjęcia odpowiednich działań.

Jak wskazuje sama nazwa, ostry atak jaskry ma bardzo nagły przebieg. Zazwyczaj jest to silny ból głowy oraz w oku często połączony z nudnościami, a także wymiotami oraz ogólnie pogorszonym samopoczuciem. Chory doświadcza także zamglenia w polu widzenia oraz pogorszenie ostrości wzroku. Wokół źródeł światła pojawiają się również tęczowe okręgi Objawy ostrego ataku jaskry to dodatkowo zaczerwienienie oraz obrzęk rogówki. Przy takich symptomach niezwłocznie należy udać się do lekarza, który podejmie odpowiednie działania chroniące wzrok pacjenta.
Sprawdź także, co to jest jaskra o typowym przebiegu i jakie daje symptomy.

ostry atak jaskry objawy

Jakie są przyczyny ostrego ataku jaskry?

Skoro wiemy już, jak rozpoznać ostry atak jaskry, dowiedzmy się jakie są potencjalne przyczyny wystąpienia objawów. Przyczyną problemu jest nazbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, długa jest jednak lista powodów, które mu sprzyjają.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby w wieku powyżej 60 lat, dalekowidzące oraz kobiety. Do ataku może doprowadzić nawet tak prozaiczna czynność, jak oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu, stres, a także przyjmowanie określonych leków. Wśród tych ostatnich warto wskazać przede wszystkim na preparaty na choroby przewlekłe, takie jak astma.

Leczenie jaskry to jedna z domen naszej działalności. Sprawdź, jak możemy pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie w radzeniu sobie z tą chorobą, aby funkcjonować z nią w kontrolowany, bezpieczny sposób.

Co zrobić w przypadku ostrego ataku jaskry?

Ścieżka postępowania jest tylko jedna- w przypadku ostrego ataku jaskry niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Zazwyczaj jest to oddział SOR lub okulistyczny, gdzie choremu podaje się krople pozwalające na szybkie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Aplikowane są także preparaty pozwalające na zminimalizowanie stanu zapalnego, a także działające przeciwbólowo (i ewentualnie takie, które łagodzą objawy towarzyszące).

Kolejne etapy uzależnione są już od aktualnego stanu pacjenta. Konieczne jest jednak także wykonanie innych, kompleksowych badań, pozwalających na zaplanowanie dalszego procesu leczenia. Zazwyczaj jednak prowadzi to do regularnego przyjmowania leków, a także zaplanowania w nieodległym terminie laseroterapii. Rekomenduje się też wdrożenie określonych zmian w stylu życia, takich jak rezygnacja z aktywności, które mogłyby skutkować podwyższeniem ciśnienia dna oka. Przykładem jest podnoszenie ciężarów, którego należy unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że zazwyczaj wdraża się leczenie objawowe, nie zaś przyczynowe. Jaskra niemożliwa jest bowiem do wyleczenia, choć im wcześniej podjęte będą działania, tym lepsze ich efekty. Tak ważne jest więc regularne przeprowadzanie badań okulistycznych, aby szybko wykryć ewentualne zagrożenia.

Czym może skutkować ostry atak jaskry?

Trzeba mieć także świadomość, czym dokładnie może grozić taka sytuacja. Jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte jak najszybciej, może dojść nawet do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli trwałej ślepoty. Czas ma więc absolutnie kluczowe znaczenie.

jak rozpoznać ostry atak jaskry

Profilaktyka jaskry

Ta choroba niesie za sobą spore ryzyko, zwłaszcza dla osób starszych. Dlatego też warto wdrożyć pewne metody pozwalające na zminimalizowanie ryzyka ostrego ataku jaskry.

Chodzi tutaj przede wszystkim o zmianę stylu życia, w tym rezygnację z destrukcyjnych nałogów, takich jak alkohol oraz palenie wyrobów tytoniowych. Warto zadbać także o zdrową dietę bogatą w warzywa oraz owoce, należy jednak pamiętać, że niestety profilaktyka to nierzadko za mało, aby zapobiegać tej chorobie. Istotnym narzędziem przeciwdziałania są także regularne badania wzroku, pozwalające wcześnie wykryć pierwsze symptomy oraz sprawnie wdrożyć leczenie, które stanowi najlepsze zabezpieczenie.

Ostry atak jaskry wiąże się z szeregiem bardzo nieprzyjemnych objawów oraz sporym ryzykiem. Jeśli więc ich doświadczasz, to NIE ZWLEKAJ! Czas odgrywa w tej sytuacji kluczową rolę, dlatego działaj jak najszybciej!

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.