Czy problemy ze wzrokiem mogą powodować ból głowy?

|

Ból głowy a wada wzroku
5
(1)

Problemy ze wzrokiem mogą na co dzień dokuczać nam na wielu różnych poziomach oraz doprowadzać do szeregu nieprzyjemnych objawów, które nie zawsze kojarzone są z przyczyną okulistyczną. Pacjenci nieraz pytają: czy od oczu może boleć głowa? Zdradzimy Wam odpowiedź na to pytanie poniżej – zapraszamy do lektury.

Spis treści

 

Ból głowy od oczu – co trzeba wiedzieć?

Nie jest tajemnicą, że nieskorygowana wada wzroku rzeczywiście może powodować ból głowy. Oczywiście objaw ten może być skutkiem wielu innych schorzeń i ogólnoustrojowych zaburzeń. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę z tego, że bóle głowy bardzo często powodowane są właśnie przez nieleczone tj. nieskorygowane lub niewłaściwie skorygowane wady wzroku. Jest to bardzo prawdopodobne, jeśli bólowi głowy towarzyszy:

W takiej sytuacji poradnia okulistyczna to miejsce, do którego powinniśmy się udać w pierwszej kolejności, aby potwierdzić źródło problemu.

Wada wzroku, a ból głowy – najczęstsze przyczyny

Wiemy już, że schorzenia oczu rzeczywiście mogą być powodem bólu głowy. Czy tylko wady wzroku go wywołują? Jakie inne schorzenia mogą się do tego przyczyniać?? 

Bardzo często przyczyną jest nadwzroczność oraz krótkowzroczność i to nie tylko, gdy wady nie są korygowane w ogóle, ale również wtedy, gdy koryguje się je w sposób nieprawidłowy. Przyczyną mogą być więc np. źle dobrane soczewki lub okulary. Dlatego też tak ważne są regularne kontrole okulistyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy wada leczona jest w sposób adekwatny.

Do bólu głowy mogą doprowadzać również choroby oczu, takie jak jaskra. Co to jest jaskra? To choroba objawiająca się wzrostem ciśnienia wewnątrz gałkowego, co w sposób stopniowy prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i tym samym pogarsza widzenie. W przypadku napadu jaskry pojawia się nie tylko ból głowy, ale także nadwrażliwość na światło, a także w wielu sytuacjach nudności oraz wymioty.

Kolejnym przykładem jest zapalenie rogówki spowodowane przez drobnoustroje chorobotwórcze w tym bakterie, wirusy lub pierwotniaki. W praktyce to jednak wirusowemu zapaleniu rogówki najczęściej towarzyszy właśnie ból głowy, a do tego powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się przy uszach, a nawet krwiste wybroczyny. Nieleczone zapalenie rogówki może prowadzić do powikłań, dlatego tak ważne jest to, aby w przypadku wystąpienia objawów nie zwlekać z wizytą u okulisty.

Warto wspomnieć też o zapaleniu nerwu wzrokowego. Często rozwija się ono przy miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy oraz ostrych chorobach zakaźnych. W początkowej fazie zazwyczaj objawia się pogorszeniem jakości widzenia, ale może przyjmować też bardziej nagłe formy, nawet z tymczasową utratą widzenia. Często towarzyszy mu także ból głowy. Znów ważny jest czas reakcji, a także szybkie skorzystanie z pomocy okulistycznej po to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie (bardzo często sterydowe, a w skrajnych przypadkach wiążące się z koniecznością pobytu w szpitalu).

Okazuje się też, że ból głowy, którego przyczyny możemy szukać ze strony narządu wzroku, może wynikać z pracy nadmiernie obciążającej wzrok. Praca przy nieprawidłowym oświetleniu, długie skupienie wzroku na monitorze, ale także inne czynniki mogą wywołać ból głowy. 

Z naszego bloga dowiesz się także, jak dbać o oczy pracując przy komputerze, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływało to negatywnie na wzrok.

Jakie działania należy podjąć?

Przedłużający się ból głowy jest objawem, którego nigdy nie należy ignorować. 

Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna diagnostyka, którą należałoby zacząć od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jednak od razu podejrzewamy, że mogą być to problemy ze wzrokiem, to warto udać się do okulisty, który po badaniu wyda określone zalecenia
Czy od oczu może boleć głowa? Tak i problem ten nie należy do rzadkości. Najważniejsze jest to, aby żadnego objawu nie ignorować. Im bowiem szybciej wdrożymy leczenie, tym zmniejsza się ryzyko powikłań, a także pojawia sie możliwość szybszego odzyskania normalnego funkcjonowania.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Sprawdź pozostałe artykuły!