Dalekowzroczność – co to? Objawy i diagnostyka

|

na czym polega dalekowzroczność
0
(0)

Dalekowzroczność to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Dotyka ona około 18 proc. osób, nie należy więc do rzadkości i wymaga odpowiedniego korygowania. Serdecznie zachęcamy do lektury i zgłębienia tego, na czym polega dalekowzroczność oraz jak sobie z nią radzić w sposób skuteczny i ułatwiający codzienne funkcjonowanie.

Co to jest dalekowzroczność i jakie daje objawy?

Dalekowzroczność lub inaczej nadwzroczność to wada wzroku spowodowana nieprawidłowym ogniskowaniem się promieni świetlnych przez oko za siatkówką. Sprawia to, że do mózgu dociera obraz rozmyty z bliży, natomiast dobrze wyostrzony z dali. Jakie są inne objawy dalekowzroczności? Słabe widzenie z bliska sprawia jednocześnie, że bez korygowania wady, oczy bardziej się męczą i mogą łzawić. Dodatkowo nierzadko pojawiają się bóle głowy i oczywisty dyskomfort z tym związany.

dalekowzroczność co to

Jakie są przyczyny dalekowzroczności?

Przyczyny tej wady wzroku mogą być rozmaite. Jedną z częstszych są jednak predyspozycje genetyczne. W przypadku dorosłych nierzadko jest też wynikiem cukrzycy, gdy osłabieniu ulegają naczynia krwionośne znajdujące się w gałce ocznej. Co ciekawe, dalekowzroczność występuje u około 90 proc. dzieci, jednak zanika wraz z wiekiem. Powraca natomiast na starość, jako nadwzroczność starcza (prezbyopia), która należy do stosunkowo częstych wad wzroku.

Jak diagnozuje się nadwzroczność?

Udanie się do poradni okulistycznej jest pierwszym krokiem, diagnostyka odbywa się bowiem na podstawie badania przeprowadzonego przez okulistę bądź optometrystę. Wykorzystuje się do tego celu najczęściej regułę Dondersa, czyli patrzenie w dal poprzez oprawki okularowe, w których umieszcza się soczewki o różnej mocy. Miarą jest w tym przypadku soczewka o wartości “+”, pozwalająca na wystarczająco ostre widzenie.

Oczywiście zastosowanie powyższej metody nie jest możliwe w przypadku bardzo małych dzieci. Jednak u najmłodszych symptomem nadwzroczności często jest zez zbieżny. Bardzo istotne znaczenie ma więc to, aby rodzic w uważny sposób obserwował dziecko i w razie niepokojących objawów szybko zgłosił się z nim do doświadczonego w pracy z dziećmi lekarza.

nadwzroczność jak leczyć

Jak leczyć nadwzroczność?

Wiemy już, co to jest nadwzroczność oraz jakie są jej przyczyny. Pozostaje jednak pytanie, jak ją leczyć, bez wątpienia bowiem problemu nie można, a wręcz nie da się ignorować.

Jedną z najczęściej wybieranych metod jest korygowanie wady poprzez szkła skupiające, czyli okulary, albo soczewki, które można kupić w salonie optycznym po uprzednim badaniu optometrysty. Konkretne rozwiązanie warto dopasować do swojego stylu życia, a także preferencji. Warto jednak mieć na uwadze, że soczewki kontaktowe wymagają szczególnego podejścia, w tym zwłaszcza szczególnego dbania o higienę. Dają jednak zdecydowanie większą swobodę, zwłaszcza podczas uprawiania sportu.

dalekowzroczność objawy

Inną metodą jest laserowa korekcja wzroku. Pozwala na pozbycie się okularów podczas krótkiego zabiegu. Pozwala na pozbycie się okularów podczas krótkiego zabiegu. Podstawą do tej procedury jest bardzo szczegółowe badanie optometryczne i okulistyczne, czyli prawidłowa kwalifikacja do zabiegu. Duże znaczenie ma tutaj nie tylko wywiad z Pacjentem dotyczący jego stanu zdrowia, ale również stylu życia, jaki prowadzi, zawodu, jaki wykonuje, czy zwyczajnie oczekiwań, jakie stoją za decyzją o zabiegu. Suma całości pozwala lekarzowi precyzyjnie określić efekt zabiegu, który cechuje się jednak bardzo wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem.

Z naszego bloga dowiesz się więcej, jak wygląda laserowa korekcja wzroku, czy jest bezpieczna oraz jak wygląda rekonwalescencja po takim zabiegu.

Co zrobić po zdiagnozowaniu nadwzroczności?

Z pewnością ważne, aby Pacjent pozostawał pod stałą opieką okulistyczną. Kontrole najlepiej przeprowadzać 1-2 w ciągu roku (lub wg wskazań lekarza) i to nawet wtedy, gdy nie pojawiają się żadne dolegliwości chorobowe.

Doświadczasz nagłego pogorszenia wzroku? Nie ignoruj problemu i koniecznie sprawdź jego potencjalne przyczyny.

Czy można uniknąć nadwzroczności?

Niestety nie ma sposobu na to, aby dzięki prewencji uniknąć tej wady. Jest ona bowiem wynikiem budowy oka, a cecha ta ma uwarunkowanie genetyczne. Pacjent ma natomiast pewien wpływ na to, czy nadwzroczność będzie się pogłębiać, a wszystko to za sprawą odpowiedniego korygowania wady oraz dbania o oczy.

Nadwzroczność to realny problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Bez odpowiednich narzędzi w postaci korekcji czy zabiegu, nie uda się go pozbyć. Zachęcamy więc do regularnych badań kontrolnych u okulisty.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.