Odwarstwienie siatkówki oka – przyczyny, objawy i leczenie

|

Odwarstwienie siatkówki oka
3.7
(3)

Odwarstwienie siatkówki oka to nagły stan, w przypadku którego niezbędna jest szybka interwencja lekarska. Czym dokładnie się objawia, i jakie mogą być przyczyny tego problemu? Serdecznie zachęcamy do lektury tekstu.

Jakie są przyczyny odklejenia siatkówki oka?

Główne przyczyny odwarstwienia siatkówki to:

  • pęknięcie lub rozerwanie siatkówki – czyli małe rozerwania lub pęknięcia, przez które płyn wewnątrz gałkowy wnika pod siatkówkę, powodując jej odłączenie,
  • postępująca degradacja ciała szklistego – wraz z wiekiem ciało szkliste, które wypełnia większą część gałki ocznej, może kurczyć się i oddzielać od siatkówki, co czasami prowadzi do jej rozerwania i odwarstwienia,
  • urazy – silne urazy głowy lub oka występujące np. wskutek wypadku,
  • choroby oczu – takie jak zaawansowana retinopatia cukrzycowa, zapalenie błony naczyniowej oka czy inne,
  • komplikacje po zabiegach oka – niektóre procedury chirurgiczne takie jak operacja zaćmy, mogą zwiększać ryzyko odwarstwienia siatkówki. O takim ryzyku lekarz powinien poinformować jeszcze przed wykonaniem procedury,
  • zaburzenia genetyczne pewne wrodzone zaburzenia, jak np. zespół Marfana, mogą predysponować do odwarstwienia siatkówki,
  • bardzo duża krótkowzroczność.

Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki oka?

Wiemy już, jakie mogą być potencjalne przyczyny odwarstwienia siatkówki oka. A jakie są objawy?

Bezpośrednim jest nagłe pogorszenie widzenia, niejako pod postacią zasłony, która zachodzi z różnych stron. Poza tym pojawiać mogą się błyski oraz flesze w polu widzenia, mroczki, a także bóle głowy.

Wymienionych objawów nie można ignorować i konieczne jest to, aby w przypadku ich wystąpienia jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który wykona badanie wzroku oraz podejmie określone działania.

Leczenie odwarstwienia siatkówki oka

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, w przypadku niepokojących objawów, niezbędne jest szybkie zgłoszenie do specjalisty. Czas gra bowiem ogromną rolę. W tym przypadku  najlepsze efekty ma leczenie podjęte w ciągu pierwszych 24 godzin.

Prawidłowa, szybka i dokładna diagnostyka jest niezbędna do podjęcia działania. Oprócz standardowego badania dna oka najczęściej konieczne jest wykonanie tomografii oka oraz badania ultrasonograficznego gałki ocznej. Objawom odwarstwienia siatkówki towarzyszy czasem krwotok do ciała szklistego, który utrudnia wgląd.

Po postawieniu diagnozy można przystąpić do leczenia odwarstwienia siatkówki oka. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia w tym przypadku jest laseroterapia, która sprawdza się w przypadku tzw. lokalnych odwarstwień. To najprostszy i bardzo skuteczny sposób.

Jeśli zmiany są poważniejsze, pacjent kierowany jest do zabiegu operacyjnego zwanego witrektomią.  To specjalistyczny zabieg okulistyczny polegający na usunięciu ciała szklistego, które zastępuje się gazem, płynem lub olejem przykładając później siatkówkę do naczyniówki i laserując na zakończenie. 

Co po zakończeniu leczenia?

Leczenie odklejenia siatkówki oka nie kończy się oczywiście na wykonaniu zabiegu. Niezbędna jest rekonwalescencja i oszczędzający tryb życia, które zwiększają szansę na to, że siatkówka będzie trwale umocowana. Niezwykle istotne jest stosowanie się ściśle do zaleceń lekarza oraz reagowanie na pojawiające się niepokojące objawy.

Odwarstwienie siatkówki oka to poważny problem ze wzrokiem, którego nie można ignorować. Nieleczone może bowiem grozić m.in. trwałym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co w efekcie może prowadzić do trwałej, nieodwracalnej utraty widzenia..

Z naszego bloga dowiesz się także jak wygląda ostry atak jaskry oraz w jaki sposób należy postępować przy jego wystąpieniu.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Sprawdź pozostałe artykuły!