Nie jest tajemnicą, że od rodziców możemy dziedziczyć kolor oczu. A co z dziedziczeniem wad i chorób wzroku? Czy jaskra jest dziedziczna? Czy w praktyce jest to możliwe? Co może to oznaczać dla nas i naszych dzieci? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Czy wady i choroby wzroku są dziedziczne?
Odpowiedź z pewnością nie jest jednoznaczna, ale w znacznej części przypadków brzmi: tak. Genetyka może wpływać na rozwój niektórych z wad, a nawet chorób okulistycznych. Musimy jednak pamiętać, że nie daje to pewności, przekazania wady wzroku dziecku, a jedynie późniejszą skłonność do wystąpienia choroby. Niemniej jednak naukowcy uważają, że nawet 1200 chorób oczu może mieć właśnie uwarunkowanie genetyczne. Mimo tego w wielu przypadkach istnieją sposoby, aby prawdopodobieństwo konkretnej przypadłości zmniejszyć.
Jakie wady wzroku oraz choroby są dziedziczne?
Dziedziczenie wad wzroku oraz chorób okulistycznych jest prawdopodobne, pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie?
Na liście najczęstszych pojawiają się następujące:
- wrodzone wady tęczówki i innych struktur oka,
- zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, które prowadzi do stopniowego uszkodzenia centralnej części siatkówki,
- dystrofie rogówki,
- zanik nerwów wzrokowych mogący prowadzić do pogorszenia widzenia lub nawet utraty wzroku w dotkniętym obszarze,
- choroby nowotworowe,
- wrodzony brak gałki ocznej, czyli bezocze rozwijające się już w życiu płodowym.
Siatkówczak jako rzadki nowotwór, niestety często jest dziedziczoną chorobą, rozwija się w siatkówce lub błonie naczyniowej oka i może prowadzić do utraty wzroku oraz stanowić oczywiste zagrożenie dla życia pacjenta, jeśli się rozprzestrzeni. Często można go zdiagnozować w okresie niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie. Warto wspomnieć, że wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla zachowania wzroku.
Czy jaskra jest dziedziczna?
Czy jaskra jest dziedziczna? To bardzo częste pytanie zadawane przez pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Niestety odpowiedź jest twierdząca. Tak, istnieje genetyczna skłonność do rozwoju jaskry, czyli choroby powodującej uszkodzenie nerwu wzrokowego i tym samym prowadzącej do postępującej utraty wzroku. Chociaż istnieją różne przyczyny jaskry, to badania sugerują, że geny odgrywają dużą rolę w jej rozwoju. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie znane są przypadki jaskry – nie zwlekaj z kontrolą okulistyczną i regularnymi wizytami.
Z naszego bloga dowiesz się więcej o tym, co to jest jaskra i co zrobić, aby zapobiec jej rozwojowi.
Czy zaćma może być dziedziczona?
Wiele pytań i wątpliwości budzi też zaćma. Czy zaćma jest dziedziczna? Okazuje się, że nie jest ona dziedziczna, poza zaćmą wrodzoną, która rzeczywiście może być uwarunkowana przez geny. To właśnie zaćma jest odpowiedzialna za stopniowe zmętnienie soczewki, co prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia, ale też i innych zaburzeń. Leczenie schorzenia w obecnych czasach nie przysparza problemów, odbywa się w trybie ambulatoryjnym, ale ważna jest w porę postawiona diagnoza.
Wady wzroku a geny
Naukowcy udowodnili już, że wady wzroku: krótkowzroczność (zwłaszcza wysoka, powyżej 8D), dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet zez, również bywają przekazywane w genach. Ciekawostką jest to, że nie tylko przez rodziców, ale także przez dziadków. Niezwykle ważna jest świadomość występowania wady, bo to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Już pewne zachowania niemowląt mogą sugerować problemy ze wzrokiem. Jeśli w Twojej rodzinie były osoby z wadami wzroku – zbadaj dziecko u specjalisty dziecięcego.
Jak w każdej dziedzinie medycyny, kluczowa jest przede wszystkim wczesna diagnoza, a to z pewnością zapewni nam regularne badanie wzroku, wykonane w wyspecjalizowanym gabinecie W przypadku wad i chorób wzroku konieczna jest stała opieka okulistyczna, która pozwala opanować niektóre z nich na wczesnym etapie.
Nie zapominajmy także o tym, że nasz styl życia oraz dieta mają niebagatelny wpływ na rozwój bądź też zahamowanie pewnych chorób – również tych dotyczących wzroku. Rezygnacja z niezdrowych nawyków może pomóc w uniknięciu uciążliwych konsekwencji
Na naszym blogu można znaleźć również informacje o tym, jak dbać o wzrok pracując przy komputerze.
Czy wady i choroby wzroku są dziedziczne? Niestety w znacznej części przypadków TAK. Jeśli w Twojej rodzinie są przypadki okulistycznych dolegliwości – tych poważnych lub tych mniej, zadbaj o regularne wizyty okulistyczne. Pozwoli to wyprzedzić poważne konsekwencje i wielu przypadkach zapanować nad chorobą.
Laserowa korekcja wzroku w Krakowie
Laserowa korekcja wzroku w naszym gabinecie w Krakowie. Bezpieczna, skuteczna i trwała metoda. Ostre widzenie bez okularów i soczewek. Sprawdź!
WięcejPlastyka powiek w Krakowie
Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.
WięcejLeczenie zaćmy w Krakowie
W Delavi zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji.
WięcejDiagnostyka i leczenie jaskry
To wieloczynnikowa neuropatia nerwu wzrokowego. W Delavi oferujemy różne metody jej leczenia: SLT, IRT i TSCPC.
WięcejLeczenie siatkówki i witrektomia
Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego.
WięcejZwyrodnienie plamki (AMD)
W Delavi wykorzystujemy jedną z najskuteczniejszych terapii, czyli iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.
WięcejBadanie wzroku i diagnostyka okulistyczna
Zapewniamy pełną diagnostykę oczu, dzięki czemu możemy dokładnie ocenić stopień zaawansowania wady czy choroby.
WięcejPomoce optyczne
W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.
WięcejPunkt szczepień
Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.
WięcejOrtokorekcja
Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.
Więcej