Czym jest kurza ślepota? Jak jej zapobiegać i jak można ją leczyć?

|

0
(0)

Nyktalopia, zwana również kurzą ślepotą, to zaburzenie widzenia, które objawia się gorszym postrzeganiem po zmroku – obraz staje się rozmazany i nieostry. Często dotyka osoby, które w ciągu dnia nie mają problemu z narządem wzroku i prawidłowym widzeniem. Kurza ślepota nierzadko powoduje dyskomfort oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. W tym artykule pochylimy się właśnie nad tematem kurzej ślepoty, przedstawimy jej objawy oraz przyczyny, a także zastanowimy się nad profilaktyką i możliwościami leczenia.

Co to jest kurza ślepota?

Nie bez powodu to schorzenie nosi właśnie taką nazwę. Wzięła się ona od upośledzenia widzenia po zmroku, które jest typowe dla wielu gatunków ptaków, w tym także kur. Nyktalopia charakteryzuje się spadkiem jakości widzenia przy gorszym oświetleniu, na przykład o zmroku czy w sytuacjach, gdy światło jest przygaszone. W przypadku kurzej ślepoty objawy są bardzo często bagatelizowane – cierpiącym na to schorzenie wydaje się, że pogorszenie widzenia po zmierzchu jest całkowicie normalne. Rzeczywiście, w warunkach mniejszego oświetlenia ludzkie postrzeganie jest nieco ograniczone (zaburzone są między innymi barwy), ale po pewnym czasie, gdy oczy już się przyzwyczają do innych warunków, człowiek zaczyna widzieć dużo lepiej. Tym, co powinno Cię zaalarmować, jest stałe pogorszenie widzenia po zmroku, zmniejszenie ostrości i rozmazanie widzianego obrazu.

Czy istnieje jedna przyczyna kurzej ślepoty?

Człowiek widzi prawidłowo dzięki działaniu receptorów – czopków oraz pręcików. Za prawidłowe widzenie nocne odpowiadają pręciki i to właśnie ich uszkodzenie oraz choroby związane z ich funkcjonowaniem odpowiadają za pojawienie się kurzej ślepoty.

Kurza ślepota może być schorzeniem zarówno wrodzonym, jak i nabytym. Jeśli jest wrodzona, to ma podłoże genetyczne, a jej objawy widoczne są już w okresie niemowlęcym. Wrodzonej kurzej ślepoty nie da się wyleczyć, można ją jedynie minimalizować oraz hamować dalszy rozwój.

Jeśli chodzi o kurzą ślepotę nabytą, jej przyczyn może być co najmniej kilka. Do najczęstszych należą:

  • niedobór witaminy A, która ma ogromne znaczenie dla prawidłowego widzenia. Odpowiada ona za prawidłową pracę siatkówki oraz chroni przed rozwojem innych chorób narządu wzroku, takich jak zaćma, jaskra czy choroby plamki żółtej. Kurza ślepota może być związana zarówno ze zbyt małą ilością witaminy A w organizmie, jak i z niedoborem cynku, który odpowiada za jej metabolizm.
  • schorzenia narządu wzroku, takie jak nadmierne rogowacenie rogówki czy spojówki mogą również być przyczyną pojawienia się zaburzeń widzenia po zmroku.

Czasem kurza ślepota pojawia się w wyniku zaburzeń odżywiania, nieodpowiedniej diety, a także bulimii czy anoreksji.

Kurza ślepota leczenie – jak ono wygląda?

Jeśli chodzi o kurzą ślepotę, warto zadbać najpierw o odpowiednią profilaktykę. W tym celu należy wzbogacić swoją dietę o produkty, które zawierają witaminę A, takie jak marchew, dynię, szpinak, jajka, sery, pomidory, paprykę, ryby czy brokuły. Warto zapewnić organizmowi także odpowiednią ilość cynku – jego doskonałym źródłem są orzechy, nasiona roślin strączkowych, mięso czy owoce morza. Chcesz wiedzieć, jakie witaminy i suplementy warto stosować na wzrok? Sprawdź nasz artykuł.

Co w przypadku, kiedy schorzenie już się rozwija? Wszystko zależy od jego przyczyn. Jeśli kurza ślepota jest następstwem braku witaminy A lub niewłaściwego odżywiania, należy postawić na odpowiednią dietę. Jeśli z kolei jest następstwem innych chorób wzroku, konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego, a czasem także zabiegu chirurgicznego. Kluczowa jest zatem odpowiednia diagnostyka. Jeśli borykasz się z pogorszonym widzeniem po zmroku, umów się na badanie wzroku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.