Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

|

Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty
5
(1)

Wizyty lekarskie zazwyczaj nie są dla dzieci przyjemne. Konsultacja okulistyczna niestety też należy do kategorii badań, które wywołują strach Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty? W jaki sposób można sprawić, że badanie będzie bezstresowe? Pozostań z nami i sprawdź szczegóły!

Pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem – od czego zacząć?

Pierwsza wizyta dziecka u okulisty zazwyczaj odbywa się niestety dopiero wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. 

Sygnały, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę to przede wszystkim:

  • bóle głowy,
  • pocieranie oczu,
  • częste mrużenie,
  • zaczerwienienie,
  • nierozróżnianie przedmiotów po przebudzeniu.

Jeśli opiekun dostrzeże którykolwiek z tych symptomów, to konieczne jest jak najszybsze wykonanie badania wzroku w gabinecie okulistycznym. Tak, aby nie doprowadzić do ewentualnego pogłębiania się istniejącej już wady, dzięki odpowiednio wdrożonemu leczeniu.

Zaleca się jednak, aby pierwsza wizyta dziecka u okulisty miała miejsce wcześniej, czyli zanim pojawią się jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Dzieci potrafią doskonale funkcjonować pomimo niedowidzenia, lub dużej wady wzroku, więc warto wykonać komplet badań pomimo normalnego zachowania dziecka. Będzie to wówczas przyjemna wizyta kontrolna, która pozwoli sprawdzić wzrok, ale bez negatywnych skojarzeń. Dzięki temu maluch oswoi się z lekarzem tej specjalizacji oraz z wyglądem gabinetu. Sprawi to, że w razie jakichkolwiek problemów później, nie będzie wiązało się z tym aż tak dużo strachu i niepewności.

Podobne wizyty wykonuje się też w ramach oswajania dziecka z dentystą. Pozwalają one sprawdzić zdrowe zęby tak, aby w razie konieczności  przeprowadzenia leczenia, ograniczyć u malucha stres.

jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty

Jak łatwo przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Oto metody, które mogą złagodzić lub wręcz całkowicie zniwelować stres u dziecka związany z taką konsultacją.

Rozmowa

Pierwszym etapem jest rozmowa z dzieckiem o wizycie oraz o jej celu, oczywiście w sposób ciekawy i pozbawiony negatywnych emocji. Warto opisać, jak wygląda miejsce, jakim jest gabinet okulistyczny, co się w nim znajduje, a także jakie działania będzie podejmował lekarz lub optometrysta. Trzeba też próbować komunikować się z dzieckiem jego językiem próbując wzbudzić ciekawość i zainteresowanie, a przy tym zmniejszyć ewentualne obawy. Można opowiedzieć o swoich pozytywnych doświadczeniach i jednocześnie odpowiedzieć na pojawiające się pytania dziecka, tak, aby je uspokoić i pokazać, że nie ma się czego obawiać. Ideałem byłaby możliwość uczestniczenia przez dziecko w badaniu okulistycznym rodzica. Dziecko zyska pewność, że tak wygląda to spotkanie w rzeczywistości.

Oswajanie poprzez zabawę

Świetnym sposobem na przygotowanie dziecka do wizyty u okulisty jest zabawa! Duża część dzieci uwielbia bawić się w lekarza, dlatego jest to doskonała okazja, aby spróbować oswoić swojego malucha z wizytą okulistyczną. Aby taka próba była udana trzeba wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria lekarskie. Oczywiście nie będą one odpowiadały tym, które zobaczy w gabinecie, jednak będą stanowić bardzo ważny element zabawy. 

Zadbajmy o możliwie jak najbardziej pozytywny klimat takiej zabawy i o to, aby była ona ciekawa i przyjemna. Dzięki temu dziecko przeniesie część tych pozytywnych emocji już na realną wizytę.

Dobór odpowiedniego gabinetu

Każdy z powyższych sposobów jest ważny, jednak najistotniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni, przyjazny dzieciom gabinet okulistyczny. W poradni okulistycznej powinni więc pracować specjaliści doświadczeni w kontaktach z dziećmi oraz tacy, którzy zadbają o odpowiedni klimat takiej wizyty. Kluczowe jest bowiem pozytywne podejście do dziecka oraz duża doza empatii i cierpliwości. Bez tego trudno oczekiwać, aby wizyta była bezstresowa.

Przebywanie z dzieckiem podczas wizyty w gabinecie

Jeśli zostały wykonane wszystkie powyższe kroki, to konsultacja będzie zdecydowanie łatwiejsza do przeprowadzenia. Wciąż jednak kluczowe będzie to, aby pozostać w gabinecie oraz zapewnić maluchowi otuchę i zrozumienie. Trzeba też pamiętać o własnym spokoju, bowiem stres opiekuna zazwyczaj mocno udziela się dziecku.

Jak widać jest kilka sposobów na to, aby przygotować dziecko na wizytę u okulisty. Zdecydowanie warto to zrobić, gdyż spokój malucha jest podczas wizyty bardzo ważny. Bez niego niemożliwe będzie bowiem wykonanie wielu podstawowych badań niezbędnych do wydania diagnozy lekarskiej.

Jeśli jesteś rodzicem to również musisz zadbać o swój wzrok. Sprawdź jak dbać o oczy pracując przy komputerze, aby uniknąć poważnych wad.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Sprawdź pozostałe artykuły!