Jak zatrzymać pogarszanie się wzroku?

|

jak zatrzymać pogarszanie się wzroku
3.7
(3)

Pogarszający się wzrok może być naturalnym rezultatem starzenia się, ale duży wpływ ma na to również styl życia. Czy istnieją sposoby, które mogą pomóc w zatrzymaniu lub spowolnieniu tego procesu? Zapoznaj się z praktycznymi poradami i metodami, dzięki którym możesz zadbać o zdrowie swoich oczu.

Pogarszający się wzrok – co można zrobić?

Od dłuższego czasu czujesz, że Twój wzrok się pogarsza i nie wiesz, jak na to zareagować? Przygotowaliśmy zestawienie kilku praktycznych wskazówek, dzięki którym możesz mieć wpływ na proces pogarszania się wzroku. Sprawdź, co warto zrobić, żeby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem oczu.

Regularne badania okulistyczne

Okulista jest w stanie wykryć wczesne objawy chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, które mogą prowadzić do pogorszenia wzroku. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, co może znacznie opóźnić lub nawet zatrzymać rozwój tych schorzeń.

Jak często odwiedzać okulistę? Osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę przynajmniej raz na dwa lata. Jednak osoby z już zdiagnozowanymi problemami ze wzrokiem, cukrzycą, nadciśnieniem lub w rodzinie z historią chorób oczu, powinny zgłaszać się na badanie wzroku częściej – przynajmniej raz w roku.

Zdrowa dieta

Dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze może znacznie wpłynąć na zdrowie oczu. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych witamin i minerałów, takich jak:

  • Witamina A –  jest niezbędna dla zdrowia siatkówki. Niedobór tej witaminy może prowadzić do kurzej ślepoty. Źródła witaminy A to m.in. marchewka, słodkie ziemniaki, szpinak, jarmuż i wątróbka;
  • Luteina i zeaksantyna – te dwa przeciwutleniacze pomagają chronić oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego i są kluczowe dla zdrowia plamki żółtej. Znajdują się w dużych ilościach w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, brokuły oraz w jajach;
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 (szczególnie DHA) – mogą pomagać w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka. Bogatym źródłem omega-3 są tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki, a także orzechy włoskie i nasiona chia.
  • Witamina C i E – obie witaminy są silnymi przeciwutleniaczami, które mogą pomóc w ochronie oczu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Witamina C znajduje się w cytrusach, truskawkach, papryce, brokułach, natomiast witamina E w orzechach, nasionach i zielonych warzywach liściastych.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Oczy są narażone na szkodliwe promieniowanie UV każdego dnia, niezależnie od pogody. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych oczu, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak chronić oczy przed UV? Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400, które blokują 100% promieni UVA i UVB, jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony oczu. Warto również nosić kapelusze z szerokim rondem, aby dodatkowo chronić oczy przed bezpośrednim działaniem słońca.

Ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności mięśni oka oraz poprawić koncentrację i zdolność do szybkiego przystosowywania się do zmieniających się warunków oświetleniowych. Regularne wykonywanie prostych ćwiczeń może pomóc w zredukowaniu zmęczenia oczu, szczególnie u osób spędzających dużo czasu przed ekranami komputerów.

Jakiego typu ćwiczenia warto wykonywać?

  • Co 20 minut patrz przez 20 sekund na obiekt znajdujący się 20 stóp (około 6 metrów) od Ciebie;
  • Usiądź wygodnie i obracaj oczami w pełnych kołach, najpierw w jednym kierunku, a potem w drugim;
  • Wybierz dwa obiekty – jeden bliski i jeden daleki. Skoncentruj się na każdym z nich na kilka sekund, zmieniając obiekt co 10-15 sekund.

Odpowiednie nawyki podczas pracy przy komputerze

Wielogodzinne korzystanie z komputerów i innych urządzeń elektronicznych może prowadzić do zmęczenia oczu, nazywanego zespołem widzenia komputerowego.

Jak zmniejszyć zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze?

  • Ustaw odpowiednio monitor – powinien znajdować się na wysokości oczu i w odległości 50-70 cm od twarzy;
  • Pracuj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, unikając jednak bezpośredniego światła na ekran.
  • Regularnie rób przerwy, aby dać oczom odpocząć. Co godzinę oderwij wzrok od ekranu na 5-10 minut.
pogarszający się wzrok

Jak zatrzymać pogorszenie się wzroku? Zwróć uwagę na używki 

Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu również przyczyniają się do pogarszania się wzroku i negatywnego wpływu na zdrowie oczu. Dym tytoniowy zawiera wiele toksycznych substancji, które mogą prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych w oku, przyspieszając rozwój zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Nadużywanie alkoholu może z kolei wiązać się ze zmniejszoną ostrością wzroku, suchością oczu i zwiększonym ryzykiem zapalenia spojówek i uszkodzenia siatkówki.

Dlatego właśnie badania okulistyczne, wdrażanie zdrowych nawyków i ochrona przeciwsłoneczna są najważniejszymi elementami skutecznej profilaktyki. Pamiętaj o regularności – dzięki temu łatwiej będzie zadbać o wzrok na różnych płaszczyznach.

Zapoznaj się też z naszym wpisem, w którym analizujemy, czy wada wzroku może się cofnąć.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Sprawdź pozostałe artykuły!