Opadające powieki, a wzrok – kiedy wskazany jest zabieg?

|

opadające powieki
0
(0)

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale także niejednokrotnie zdrowotny. Może mieć bowiem negatywny wpływ na życie codzienne. Jeśli staje się uciążliwy, to konieczna jest konsultacja lekarska, która potwierdzi, czy zabieg jest konieczny. Przeanalizujmy, więc kiedy pojawiają się wskazania medyczne do usunięcia opadającej powieki. Czy opadająca powieka wpływa na wzrok? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Opadające powieki – po czym można rozpoznać dolegliwość?

Opadająca powieka powoduje, że twarz wygląda na bardziej zmęczoną i smutną, co w efekcie może prowadzić do obniżenia pewności siebie i gorszego samopoczucia. Nieuniknionym skutkiem dolegliwości jest również stopniowe pogorszenie widzenia. Wynika to z ograniczenia pola widzenia, co staje się oczywistym utrudnieniem w życiu codziennym.

Opadające powieki mogą w efekcie przyczyniać się również do innych problemów, w tym do bólu karku i głowy. Chęć poprawy widzenia (poszerzenia jego pola) powoduje nienaturalne ustawienie głowy, które napina mięśnie karku i obręczy barkowej powodując dyskomfort. Ten w późniejszym czasie zamienia się w uporczywy ból, co dodatkowo wpływa na komfort życia.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak dbać o oczy, aby zapewnić sobie bezproblemowe widzenie przez długie lata.

Skąd problem opadających powiek?

Przyczyna powstania dolegliwości jest z pewnością związana z wiekiem i upływem czasu. Obniżenia produkcji kolagenu i elastyny powoduje zmniejszenie gęstości skóry i tym samym jej rozluźnienie, wiotczenie. Ponieważ skóra powiek jest wyjątkowo delikatna, jest tym samym znacznie narażona na takie skutki. Jest to jeden z głównych czynników, ale nie jedyny. 

Do pojawienia się problemu opadających powiek mogą przyczyniać się choroby takie jak cukrzyca, czy rzadko diagnozowany zespół Hornera. Nie możemy pominąć też nieprawidłowego rozwoju mięśni dźwigacza powiek, nadmiaru skóry na powiece czy zwyczajnie uwarunkowań genetycznych. Niektóre źródła jako przyczynę podają również niewłaściwą higienę powiek (ich nadmierne pocieranie) czy choćby długotrwały stres.

Podanie jednoznacznie przyczyny jest więc jak widać właściwie niemożliwe. Trudno też w niektórych przypadkach zapobiec powstaniu, czy rozwojowi dolegliwości. 

W jaki sposób poradzić sobie z opadającymi powiekami?

Jeśli problem zaczyna nam mocno doskwierać, nieuchronnym staje się podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu plastyki powiek zwanej również blefaroplastyką.

Korekta, którą przeprowadza chirurg,  polega na wycięciu nadmiaru skóry (w odpowiednim miejscu- tak, aby ukryć bliznę, czyli na linii załamania powieki), a także mięśnia okrężnego oka. Czas trwania całej procedury to od 45 minut do 1 godziny. Zwyczajowo procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, ale może też odbyć się w stanie sedacji, a nawet znieczuleniu ogólnym. Szczegóły są bardzo dokładnie omawiane z lekarzem na etapie badania i kwalifikacji do zabiegu.

Z naszego bloga dowiesz się dokładniej, jak wygląda plastyka powiek oraz w jaki sposób przebiega rekonwalescencja po jego wykonaniu.

Operacja na opadające powieki nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Innym ratunkiem może okazać się np. zastosowanie ultradźwięków, których celem jest pobudzanie włókien kolagenowych do regeneracji, co w efekcie powoduje zagęszczenie skóry.

Kolejną alternatywą może być leczenie laserowe, którego celem także jest pobudzenie włókien kolagenowych, poprzez złuszczenie skóry. Poprzez działanie lasera uzyskujemy efekt podniesienia opadających powiek, a dodatkowo zwiększenie napięcia skóry oraz wygładzenie skóry wokół powiek. Procedury nie powinno się jednak wykonać u osób ze skłonnościami do tworzenia się blizn, a także u tych, które mają problemy z krzepnięciem krwi, w tym skazy krwotoczne.

Odpowiednią metodę każdorazowo dobiera jednak specjalista po przeprowadzeniu kompleksowej konsultacji z pacjentem, w tym również rozpoznaniu jego potrzeb. Z możliwości zastosowania niektórych rozwiązań mogą wykluczać pacjentów także niektóre choroby przewlekłe.

Opadające powieki w znaczący sposób wpływają na to, jak wygląda twarz. Ponadto w zaawansowanym stadium mogą też utrudniać codzienne funkcjonowanie poprzez ograniczenie pola widzenia. Niezwykle ważne jest więc to, aby problemu nie ignorować i skorzystać z pomocy medycznej. Poradnia okulistyczna może być pierwszym krokiem, aby zdiagnozować przyczyny problemu i wdrożyć odpowiedni plan postępowania.

plastyka powiek

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Sprawdź pozostałe artykuły!