Stożek rogówki – co to takiego? Objawy i leczenie

|

Stożek rogówki oka
5
(1)

Choroba, jaką jest stożek rogówki występuje u jednej na dwa tysiące osób. Nie jest więc częsta, ale może w znaczący sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega, a także, w jaki sposób przebiega proces leczenia. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Czym jest stożek rogówki i jakie są jego przyczyny?

Stożek rogówki to choroba oczu, która ma charakter postępujący i polega na zniekształceniu rogówki, ścieńczeniu jej ścianek, co w efekcie prowadzi do zaburzeń widzenia.

Przyczyną stożka rogówki mogą być zarówno predyspozycje genetyczne jak i nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV, a nawet noszenie nieprawidłowo dopasowanych soczewek kontaktowych.

Inne czynniki ryzyka wskazywane przez specjalistów to m.in.:

  • zespół Downa,
  • wrodzone wady wzroku,
  • choroby o podłożu atopowym, w tym alergie,
  • choroby oczu, takie jak zwyrodnienie siatkówki,
  • intensywne pocieranie oczu (może ono skutkować szybką progresją choroby).
stożek rogówki

Jakie są główne objawy stożka rogówki?

Objawy stożka rogówki uzależnione są od tego, w jak zaawansowanym stadium jest choroba. Najczęstsze symptomy to jednak:

  • zaburzenia takie jak widzenie mnogie (nie tylko podwójne, ale i potrójne, poczwórne)
  • zniekształcony obraz
  • problemy z widzeniem po zmroku,
  • nadwrażliwość na światło,
  • konieczność częstszego zmieniania soczewek,
  • pieczenie,
  • nadwrażliwość oczu.

Każdy z tych symptomów może oznaczać również inne problemy ze wzrokiem. Dlatego tak istotne znaczenie ma to, aby wykonać konsultację lekarską, niezbędne jest badanie wzroku, które pomoże znaleźć źródło problemu.

Zastanawiasz się, jak dbać o wzrok i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? Sprawdź artykuł na naszym blogu, który pomoże wdrożyć odpowiednie nawyki na co dzień.

Leczenie i korekcja stożka rogówki w praktyce

Początkowy etap wymaga zazwyczaj tylko korekcji okularowej albo poprzez specjalne soczewki kontaktowe. Inną techniką jest metoda o nazwie Cross Linking, który ma na celu usztywnienie rogówki. Jest to zabieg sieciowania włókien kolagenowych w rogówce tak, aby wzmocnić jej strukturę. Sprawia to, że zmniejsza się ryzyko postępowania schorzenia.

Metoda ta cieszy się niskim stopniem inwazyjności, a także doskonałymi efektami. Może być wykorzystywana także do leczenia keratopatii pęcherzowej, czy też owrzodzeń o charakterze infekcyjnym.

Kto kwalifikuje się do przeprowadzenia takiego zabiegu w przypadku stożka rogówki? Wskazaniem jest przede wszystkim wysokie stadium zaawansowania choroby, co zostanie ocenione na podstawie badań okulistycznych. Warto jedna mieć na uwadze, że istnieją także pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Jednym z nich jest zbyt cienka rogówka, ciąża, a także schorzenia skutkujące wolnym procesem gojenia rogówki.

stożek rogówki oka leczenie

Leczenie stożka rogówki może opierać się także na przeszczepie rogówki, a także wszczepieniem pierścieni rogówkowych. Procedura polega na wszczepieniu implantów o łukowatych kształtach, które tworzą pierścień naciskający na krzywiznę rogówki i spłaszczający jej stożek. Dzięki temu ten ostatni przybiera odpowiedni kształt.

Czy stożek rogówki można wyleczyć?

Stożek rogówki nie jest całkowicie wyleczalny, ale można go skutecznie kontrolować, hamować jego rozwój i dzięki temu poprawić jakość życia pacjenta. Głównym celem leczenia stożka rogówki jest zatrzymanie lub spowolnienie postępu schorzenia a w konsekwencji poprawa jakości widzenia. Dlatego też w tym przypadku również niezwykle istotny jest czas działania. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących symptomów ważna jest odpowiednio wczesna diagnostyka, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie metody postępowania.

U osób ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki kluczowe są regularne kontrole okulistyczne, które pozwolą czuwać nad stanem pacjenta i monitorować proces leczenia.

Sprawdź, jak wygląda badanie wzroku oraz dlaczego nie należy się go obawiać.

Stożek rogówki to choroba, której przebieg musi być kontrolowany przez specjalistę, a to pomoże uniknąć niebezpiecznych skutków. Dostępne obecnie skuteczne metody pozwalają na zmniejszenie ryzyka progresji i tym samym przywrócenie pacjentowi komfortu widzenia. Nie zapominajmy więc o regularnych wizytach kontrolnych, które mogą uratować nasz wzrok.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.