Cukrzyca a wzrok. Czy cukrzyca wpływa na wzrok?

|

cukrzyca a wzrok
0
(0)

Według statystyk w Polsce na cukrzycę choruje około 2 mln osób, przy czym nawet 25 proc. może nie zdawać sobie z tego sprawy. Choroba ta jest bardzo podstępna i nieodpowiednio lub wcale nie leczona wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Cukrzyca to także pogarszający się wzrok, co jest jednym z najczęstszych i nieodwracalnych skutków tej choroby. Sprawdźmy, jak oddziałuje ona na nasze oczy oraz co zrobić, aby zminimalizować ten negatywny wpływ. Serdecznie zachęcamy do lektury.

  1. Jak cukrzyca wpływ na wzrok?
  2. Jakie są objawy problemów ze wzrokiem przy cukrzycy?
  3. Sposoby zapobiegania chorobom wzroku przy cukrzycy

Jak cukrzyca wpływ na wzrok?

Wysokie stężenie glukozy w przebiegu cukrzycy ma bezpośredni wpływ na uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także nerwów w obrębie oka.

Ryzyko powikłań rośnie, kiedy pojawiają się choroby współistniejące takie jak np. nadciśnienie tętnicze. W takiej sytuacja konieczne jest jeszcze uważniejsze kontrolowanie wzroku i dobra opieka diabetologiczna. Równie ważne jest to dla kobiet w ciąży, które chorują na cukrzycę Cukrzyca a wzrok – najczęstsze choroby.

pogarszający się wzrok a cukrzyca

Cukrzyca zwiększa ryzyko kilku chorób wzroku. Najczęstszą jest retinopatia cukrzycowa, która wynika ze stopniowego niszczenia naczyń krwionośnych, które odżywiają siatkówkę oka. Zniszczone naczynka zarastają, stają się kruche i niszczą strukturę siatkówki. Najszybciej rozwija się u tych osób, u których poziom cukru we krwi jest w sposób stały podwyższony. W takiej sytuacji niezbędna jest regularna diagnostyka okulistyczna, pozwalająca na kontrolowanie wzroku i szybkie działanie, jeśli zostaną dostrzeżone pierwsze symptomy.

Często pojawia się również jaskra wtórna. Stanowi ona pozasiatkówkowe powikłanie po tej chorobie i wynika głównie z wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. Jednym z jej skutków jest znaczny ubytek w obrębie pola widzenia, a nawet utrata wzroku.

Pogarszający się wzrok w przypadku cukrzycy to także zaćma, czyli zmętnienie soczewki w oku, skutkujące zaburzeniami ostrości widzenia.

Chirurgia zaćmy to jeden z obszarów naszej działalności. Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc.

Jakie są objawy problemów ze wzrokiem przy cukrzycy?

Zdiagnozowanie cukrzycy u Pacjenta powinno być jednoznaczne z objęciem opieką okulistyczną – to pomoże uchronić chorego przed nieodwracalnymi skutkami. Co powinno zwrócić szczególną uwagę osoby chorej na cukrzycę?

  • Podwójne widzenie,
  • nieostre widzenie,
  • łatwiejsze męczenie się oczu,
  • występowanie zjawisk wzrokowych, takich jak np. świetlne błyski, męty
  • ból oczu,
  • słabe widzenie peryferyjne,
  • częsty ból głowy

Doświadczasz nagłego pogorszenia wzroku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy jak najszybciej udać się do okulisty, aby uniknąć trwałej utraty wzroku.

jak cukrzyca wpływa na wzrok

Sposoby zapobiegania chorobom wzroku przy cukrzycy

Wiemy już, jak negatywnie cukrzyca może wpływać na wzrok, jeśli nie jest ona w prawidłowy sposób leczona. Bardzo ważna jest zwłaszcza kontrola poziomu cukru we krwi oraz zapobieganie nadmiernym skokom glukozy, dzięki odpowiedniej diecie. Trzeba monitorować także ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu.

Kluczowe znaczenie mają też wspomniane już wcześniej badania kontrolne przeprowadzane w gabinecie okulistycznym. W przypadku cukrzycy najlepiej przeprowadzać je raz na pół roku i częściej, jeśli doświadcza się jakichkolwiek niepokojących objawów.

Jak donoszą badania, istotny wpływ na uniknięcie okulistycznych powikłań przy cukrzycy ma też aktywność fizyczna. Korzystnie wpływa ona na układ krążenia, dlatego pozwala zminimalizować ryzyko retinopatii cukrzycowej. Okazuje się, że ćwicząc 5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut, ryzyko wystąpienia tej choroby spada o nawet 40 procent! Styl życia ma więc olbrzymi wpływ na kontrolę cukrzycy i towarzyszącym jej powikłaniom.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak dbać o wzrok i oczy, nie tylko przy cukrzycy, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera.

Postawienie diagnozy „cukrzyca” nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu. Od tego momentu najważniejsze staje się wyregulowanie poziomu glukozy, co w efekcie pozwoli nam uniknąć komplikacji choćby okulistycznych. Najważniejsza pozostaje jednak kontrola naszego wzroku, tylko wtedy możemy być spokojni, że jeszcze długie lata będziemy cieszyć się dobrą ostrością widzenia.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.