Drganie powieki – jakie mogą być przyczyny?

|

Drganie powieki
0
(0)

Drganie powieki to problem, który przynajmniej raz w życiu dotyczył każdej osoby dorosłej. Jego przyczyn może być wiele – od błahych, aż po poważniejsze, związane z przewlekłymi chorobami. Sprawdźmy więc, co może stać za tym objawem, a także jak pozbyć się drgania powieki szybko i skutecznie. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

drganie dolnej powieki przyczyny

Na czym polega drganie powieki?

Drganie powieki polega na mimowolnych i szybkich skurczach obejmujących mięsień okrężny oka. Nie jesteśmy w stanie go kontrolować, dlatego też problem jest dość uporczywy. Co istotne, może obejmować zarówno powiekę górną, jak i dolną, i dotyczyć jednego lub obydwu oczu. Najczęściej długość trwania  objawu to od kilku sekund do nawet kilku minut. Zazwyczaj ustępuje w sposób samoistny i powraca dopiero po pewnym czasie.

Jakie są przyczyny drgania powieki?

Jak wspomnieliśmy, drganie powieki wynika ze skurczu mięśnia okrężnego oka. Bardzo często przyczyną tego problemu jest stres. Wynika to w dużej mierze ze spięcia ciała, co doprowadza do zwiększonej stymulacji mięśni, w tym także nerwów wokół oczu.

Ze stresem powiązane jest zmęczenie, które także może być przyczyną drgania powieki. Brak snu, lub jego znacznie zmniejszona ilość sprawia, że brakuje czasu na  dogłębną regenerację ciała. Organizm może manifestować to właśnie poprzez drganie powiek, choć zazwyczaj nie będzie to jedyny symptom.

Kolejnym, częstym powodem bywają używki, zwłaszcza kawa. Ta ostatnia posiada oczywiście pewne prozdrowotne właściwości, jednak kofeina może mieć także negatywne skutki na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Problem ten pojawia się zwłaszcza u kobiet, których organizmy metabolizują kofeinę od 20 do nawet 30 proc. szybciej. Jeśli więc dostrzegamy, że problem nasila się właśnie po kawie, to warto albo zmniejszyć dawkę, albo całkowicie z niej na jakiś czas zrezygnować.

Wśród przyczyn problemu wskazuje się dodatkowo na niedobór mikroelementów takich jak magnez, potas, a także wapń. Niedostateczna ich ilość w organizmie może prowadzić również do innych problemów, takich jak np. kołatanie serca. Warto wykonać więc podstawowe badania krwi i zweryfikować, których mikroelementów rzeczywiście nam brakuje. Ewentualne niedobory najlepiej uzupełniać pod kontrolą lekarską tak, aby nie przedawkować suplementów diety, co może okazać się równie niebezpieczne dla zdrowia.

Przyczyny drgania dolnej powieki są podobne, jak górnej.

drganie powieki

Inne przyczyny drgania powiek

Do lekarza należy koniecznie udać się zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak np. silne bóle głowy, zawroty, a także bóle oczu. Wówczas mogą za nie odpowiadać problemy znacznie poważniejsze takie jak:

Poradnia okulistyczna może być więc pierwszym etapem pogłębionej diagnostyki, choć niewykluczona może okazać się również wizyta u neurologa. Taka konsultacja zostanie zalecona, jeśli okulista nie doszuka się przyczyny problemu w schorzeniach narządu wzroku.

W jaki sposób leczy się drganie powieki?

Kluczowe znaczenie ma oczywiście prawidłowa diagnostyka problemu. Dopiero dzięki niej można znaleźć źródło, co pozwoli wdrożyć odpowiednie metody postępowania. Jeśli jednak od razu przypuszczamy, że powodem może być styl życia, to zmiany warto wdrożyć jak najszybciej tak, aby nie doprowadzać do pojawiania się innych nieprzyjemnych symptomów.

Ograniczenie lub rezygnacja z kawy, dbanie o dłuższy i regenerujący sen, a także uzupełnienie niedoborów witaminowych, to pierwsze kroki. O wzrok w sposób szczególny powinny zadbać też osoby pracujące przed ekranem komputera. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim dłuższe przerwy, aby wzrok miał szansę odpocząć. Nie jest to jednak jedyne zalecenie. Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze? Dowiedz się z naszego bloga.

Drganie powieki może mieć jak widać wiele przyczyn i wynikać z ogólnoustrojowych problemów organizmu. Jeśli więc problem jest uporczywy, trwa przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne objawy, to koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Może okazać się bowiem, że powód jest bardziej złożony i konieczne jest wdrożenie kompleksowego leczenia.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.