Zespół suchego oka – przyczyny i leczenie ZSO

|

zespół suchego oka powikłania
0
(0)

Zespół suchego oka to schorzenie, które tylko w naszym kraju może dotykać od 10 do 30 proc. populacji i nawet 70 proc. spośród osób noszących soczewki kontaktowe. Nie należy więc do rzadkości i może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie są główne przyczyny zespołu suchego oka? W jaki sposób można je leczyć? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Przyczyn zespołu suchego oka może być wiele.
Główne przyczyny, które mogą do tego doprowadzać to m.in. starzenie się organizmu, doprowadzające do mniejszej produkcji łez. Dodatkowo nierzadko przyczyną są zmiany hormonalne występujące przede wszystkim u kobiet, a także wynikające z terapii hormonalnej.

Ogromną rolę odgrywają dodatkowo czynniki środowiskowe, takie jak wysokie temperatury, klimatyzacja, ogrzewanie centralne i suche powietrze, które niestety potęgują dolegliwości. Negatywnie na proces wpływa też praca przed komputerem bez zachowania odpowiedniej higieny pracy, co zazwyczaj prowadzi do rzadszego mrugania i tym samym wysuszenia oka.

Zespół suchego oka może mieć także inne przyczyny. Aby je poznać oraz zdiagnozować problem najlepiej oczywiście przeprowadzić badanie wzroku w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Podczas badania lekarz sprawdzi m.in. gruczoły Meiboma odpowiedzialne za produkcję łez, stan brzegów powiek, a także pozostałe elementy budowy oka, które mogą być przyczyną występowania problemu.

Z naszego bloga dowiesz się także, co to jest zaćma i jak ją leczyć.

Leczenie zespołu suchego oka krok po kroku

Prawidłowe leczenie zespołu suchego oka wymaga odpowiedniej diagnostyki po to, aby znaleźć źródło problemu. Dopiero wtedy możliwe jest wdrożenie odpowiednich metod.

zespół suchego oka przyczyny

Radzenie sobie z problemem to przede wszystkim wdrożenie odpowiednich preparatów (kropli, żelów itd) , które pozwalają nawilżyć oko i zwiększyć tym samym komfort funkcjonowania. Dobór odpowiedniego preparatu jest jednak indywidualny i uzależniony od nasilenia problemu, trzeba więc skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Nie ulega natomiast wątpliwości, że za każdym razem najlepiej wybierać te, które nie mają w swoim składzie konserwantów, które mogą dodatkowo pogarszać stan oczu.

Na noc można stosować dodatkowo zasugerowane przez lekarza bądź farmaceutę maści do oczu, bądź odpowiedniki kropli w żelu. Zawierają one w swoich składach substancje nawilżające, jednak ze względu na swoją gęstość powodują chwilowe zamazanie obrazu. Dzięki temu również działanie nawilżające jest znacznie skuteczniejsze.

Objawy suchego oka można łagodzić także dzięki odpowiedniemu stylowi życia oraz pewnym zmianom w swoim otoczeniu. Podstawową kwestią jest odpowiednie nawilżenie organizmu, czyli spożywanie wystarczającej ilości wody. To rzecz, o której bardzo często zapominamy, a jest powodem wielu dysfunkcji w naszym organizmie. Zaleca się również unikania zbyt długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w takich, w których pojawia się dym tytoniowy. Ważną kwestią jest dbanie o wzrok podczas pracy przed ekranem komputera. Istotne są nie tylko odpowiednie oświetlenie, odległość ekranu podczas pracy, ale głównie regularne przerwy, podczas których wykonywane są specjalne ćwiczenia rozluźniające.

Więcej dowiesz się z artykułu: Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

zespół suchego oka powikłania

Okazuje się, że negatywny wpływ na oczy ma także wiatr oraz słońce. Dlatego w okresie letnim najlepiej zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z szerokimi oprawami, które będą stanowić ochronę przed czynnikami drażniącymi.

Zabiegi na zespół suchego oka

Zespół suchego oka można leczyć także pozafarmakologicznie dzięki nowoczesnym metodom. Jedną z nich jest technologia Intense Regulated Pulsed Light. W jej trakcie “zimne światło” emitowane podczas zabiegu pozwala przywrócić w gruczołach łzowych optymalny przepływ lipidów, co korzystnie wpływa na jakość filmu łzowego. Procedura trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna oraz nieinwazyjna, a także bezpieczna dla gałki ocznej. Aby jednak skuteczność była jak największa, zabieg przeprowadzany jest w seriach.

Inną metodą (skuteczną w przypadku zbyt małej produkcji łez) bardziej popularną, jest możliwość zamknięcia punktów łzowych specjalnymi zatyczkami, które pozwalają zatrzymać łzy na powierzchni oka.

Powikłania zespołu suchego oka

Objawów zdecydowanie nie można ignorować, bowiem zespół suchego oka może doprowadzać do różnego rodzaju powikłań. Może być to m.in. uszkodzenie powierzchni rogówki, a także zwiększenie podatności na różnego rodzaju infekcje. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby pozostawać pod opieką specjalisty w poradni okulistycznej, który jak najszybciej wdroży odpowiednie leczenie.

Zespół suchego oka to schorzenie, które pomimo – wydawałoby się prostej przyczyny, może skomplikować codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skuteczniej sobie z nim radzić. Najlepiej robić to pod opieką swojego okulisty podczas regularnych kontroli.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.