Jakie wady wzroku można korygować laserowo?

|

Jakie wady wzroku można korygować laserowo? Do jakiej wady można zrobić laserową korekcję wzroku?
0
(0)

Radzenie sobie z wadami wzroku nie ogranicza się już tylko do korzystania z okularów oraz soczewek kontaktowych. Od lat popularnością cieszą się zabiegi z kategorii chirurgii refrakcyjnej, które sprawdzą się nie tylko w przypadku nadwzroczności oraz krótkowzroczności. Sprawdźmy więc, jakie wady wzroku można leczyć lub korygować laserowo oraz w jakich sytuacjach nie jest to niestety możliwe? Zapraszamy do lektury!

Jakie wady wzroku można usunąć laserowo?

W praktyce laserowa korekcja wzroku to sposób wykorzystywany przede wszystkim do radzenia sobie z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością. Można zrobić to jednak tylko w pewnym zakresie oraz przy określonych warunkach. Kluczowa jest wielkość wady oraz jest stabilność, czyli brak pogłębienia wartości na przestrzeni ostatniego roku. Nie bez znaczenia jest też wiek Pacjenta, czyli nie mniej niż 21 lat (choć zdarzają się wyjątki od tej reguły).

Co to jest astygmatyzm? O tym, na czym polega ta wada i jak ją leczyć, przeczytacie w innym artykule.

Do jakiej wady można zrobić laserową korekcję wzroku

Jaka wada dla laserowej korekcji wzroku?

Przy krótkowzroczności zabieg można wykonać zazwyczaj do -12 dioptrii, natomiast przy dalekowzroczności do +6 dioptrii. Dodatkowa wada w postaci astygmatyzmu też nie stanowi problemu i usuwana jest podczas jednego zabiegu.

Podane powyżej przedziały to jednak w znacznym stopniu kwestie umowne. Decyzja odnośnie zabiegu zawsze należy do lekarza i uzależniona jest od uwarunkowań fizycznych Pacjenta, a także Jego oczekiwań, czy choćby charakteru pracy, czy stylu życia, jaki prowadzi. W przypadku większych wad, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie, możliwe jest częściowe usunięcie wady i dokorygowanie jej okularami czy soczewkami kontaktowymi. To jednak specjalista decyduje, czy w danej sytuacji przeprowadzenie zabiegu jest rekomendowane i czy przyniesie oczekiwany efekt.

Aby zaproponować konkretne rozwiązania, konieczne jest kompleksowe badanie wzroku oraz pogłębiony wywiad z pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia.

Laserowa korekcja wzroku to także od pewnego czasu alternatywa dla Pacjentów z wadą potocznie zwaną starczowzrocznością (prezbiopia). Do niedawna można było korygować ją poprzez odpowiednio dobrane okulary lub ewentualnie refrakcyjną wymianę soczewki – zabieg równie skuteczny, ale bardziej inwazyjny od wspomnianego działania laserowego.

Jakie choroby oczu można leczyć laserowo?

Okazuje się, że urządzenia takie jak lasery stosowane są w okulistyce również w przypadku wielu chorób wzroku, choć ich użycie jest w tym przypadku nieco inne i odnosi się do innego sprzętu.

wady do laserowej korekcji wzroku

Doskonałym przykładem jest możliwość usunięcia zaćmy wtórnej, która często pojawia się u Pacjentów po chirurgicznym usunięciu zaćmy i wszczepie sztucznej soczewki. Wówczas to krótki zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim, który przy pomocy lasera Nd YAG pozwala usunąć zamglenie tylnej soczewki.

Nowoczesne lasery są używane także do leczenia jaskry, o ile podwyższone ciśnienie niemożliwe jest do opanowania przy użyciu farmakoterapii. Wówczas wdraża się trabekuloplastykę laserową, polegającą na poszerzeniu przestrzeni w kącie przesączania po to, aby poprawić odpływ cieczy. Skutkiem tego można obniżyć ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej nawet o 30 proc. Specjalistyczne leczenie jaskry to również jedna z domen naszej działalności. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Czy każdy kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

Jak już wspomnieliśmy, laserowa korekcja wzroku nie jest możliwa do wykonania w każdym przypadku. Pierwszym kryterium jest wiek Pacjenta, który powinien mieścić się w przedziale 21-55 lat. Jest to jednak granica umowna i zdarza się wykraczanie poza schemat.

Istotne jest dodatkowo to, aby wada była ustabilizowana i to przez okres co najmniej 12 miesięcy. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz karmienie piersią – tutaj również wymagany jest odstęp czasowy (min. 6 miesięcy). Lista przeciwwskazań jest jednak dłuższa i obejmuje również różnego rodzaju choroby, takie jak:

W każdym przypadku niezbędne jest jednak kompleksowe badanie kwalifikacyjne, które może trwać nawet 2-3 godzin. Wszystko po to, aby upewnić się, że zabieg będzie w pełni bezpieczny i spełni oczekiwania Pacjenta.

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku od strony praktycznej? Kliknij i dowiedz się z naszego bloga! Znajdziesz tam również informacje, jak wygląda życie po laserowej korekcji wady wzroku.

Jakie wady wzroku można leczyć i usuwać laserowo? Jak widać nie tylko wady wzroku, ale także i okulistyczne schorzenia można leczyć przy pomocy lasera. Pamiętajmy, że kwalifikacja do zabiegu jest kluczowa, aby upewnić się, że w naszej sytuacji na pewno zabieg przebiegnie bezpiecznie i przyniesie oczekiwane efekty.

plastyka powiek kraków

Plastyka powiek w Krakowie

Zabieg plastyki powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej lub / i górnej powieki. Dzięki blepharoplastyce uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia i odmłodzenia oka.

Więcej

Pomoce optyczne

W naszej Poradni Okulistycznej oraz w Salonie Optycznym służymy fachową poradą w doborze pomocy optycznych.

Więcej

Punkt szczepień

Dajemy Państwu możliwość wykonania szerokiego zakresu szczepień ochronnych – również przeciw COVID-19.

Więcej
ortokorekcja kraków

Ortokorekcja

Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek.

Więcej

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.