Zapalenie spojówek – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

|

Zapalenie spojówek
0
(0)

Zapalenie spojówek to bardzo powszechnie występujące schorzenie. Według statystyk, każdy w swoim życiu doświadczy go przynajmniej raz. Sprawdźmy więc, jak objawia się zapalenie spojówek, ile trwa i jak je leczyć. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Co to jest zapalenie spojówek i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie spojówek to choroba, która może mieć wiele przyczyn, pośród których rozróżniamy zarówno  bakterie jak i wirusy. Spojówka jest bowiem niezwykle delikatną błoną, która za zadanie ma chronić oczy przed różnego rodzaju urazami oraz infekcjami, a także rozprowadzać łzy. Względnie łatwo jednak ją naruszyć i spowodować powstanie stanu zapalnego.

Inne przyczyny zapalenia spojówek to:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • promienie UV,
  • zranienie oka,
  • zespół suchego oka,
  • nieprawidłowe korygowanie wad wzroku,

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Objawy zapalenia spojówek są nieprzyjemne i utrudniają funkcjonowanie. Dzieli się je na klasyczne, które pojawiają się w przypadku wszystkich postaci choroby, jak i te charakterystyczne i odmienne dla konkretnych odmian. Te powszechne symptomy to:

  • przekrwienie,
  • łzawienie oczu,
  • obrzęk powiek,
  • szczypanie,
  • świąd,
  • światłowstręt.

Choroba może mieć także różne podtypy. Wówczas lista objawów jest dłuższa i obejmuje m.in.:

  • powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych przy uszach,
  • wyciek ropny,
  • opadanie górnej powieki,
  • bliznowacenie spojówek,
  • pogorszenie wzroku,
  • gorączkę,
  • ból gardła.
zapalenie spojówek

Jak leczyć zapalenie spojówek?

W przypadku zapalenia spojówek konieczne jest udanie się do okulisty, który przeprowadzi ogólne badanie wzroku oraz zaleci odpowiedni sposób leczenia. Zależeć on będzie oczywiście od przyczyny stanu zapalnego. Przykładowo przy bakteryjnym niezbędne będą krople antybiotykowe, natomiast przy wirusowym konieczne jest stosowanie leków przeciwwirusowych (maści albo kropli). 

Objawy zapalenia spojówek można także łagodzić domowymi metodami. Dobrze sprawdzą się okłady, a także przemywanie naparem z ziela świetlika. Zaleca się także unikanie kosmetyków do makijażu oczu, które mogą działać podrażniająco. Okulista z pewnością zaleci dodatkowo czasowe unikanie kąpieli basenowych, a także szczególną dbałość o higienę. W przypadku kobiet najczęściej należy pozbyć się kosmetyków stosowanych do tej pory w okolicach oczu, gdyż mogą przenosić bakterie/wirusy.

Ile trwa zapalenie spojówek?

Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem zapalenia spojówek mamy do czynienia. W przypadku wirusowego, zazwyczaj trwa ono od 7 do 14 dni, choć może też ulec wydłużeniu. Natomiast gdy do choroby doprowadziły bakterie, to objawy ustępują po okresie około 2 tygodni.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Częstym pytaniem jest także to, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe. Niestety w większości przypadków odpowiedź jest twierdząca. Wirusy oraz bakterie, które powodują tę chorobę są bardzo zaraźliwe. Ewentualna transmisja ma miejsce podczas bliskiego kontaktu, np. przez dotknięcie dłoni oraz kichanie lub używania tych samych kosmetyków do makijażu. Nie zarazimy się natomiast zapaleniem nieinfekcyjnym, to jest takim, które ma np. podłoże alergiczne. Dodatkowo transmisja nie dotyczy odmian biologicznych i fizycznych, czyli wynikających choćby z podrażniania substancjami żrącymi.

Pamiętaj: w przypadku zapalenia spojówek o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym zaraża się przez okres nawet do 3 tygodni. Zazwyczaj obejmuje to cały czas trwania choroby, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Powikłania nieleczonego zapalenia spojówek

W większości przypadków stan zapalny mija i nie pozostawia po sobie żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Takowe mogą jednak pojawić się, jeśli zignorujemy objawy i zaniechamy leczenia.

Szczególną ostrożność trzeba także zachować w przypadku zapalenia spojówek u noworodków, u których choroba ta może prowadzić do ciężkich powikłań, w tym nawet całkowitej ślepoty. 

Zapobieganie chorobie

W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym i wirusowym najlepszą metodą uchronienia się przed zapaleniem spojówek jest odpowiednia higiena. Nie jest jednak możliwe zapobieganie chorobie w każdym przypadku. Obejmuje to choćby alergiczne zapalenie spojówek – można go uniknąć tylko dzięki wyeliminowaniu alergenów.

Podsumowanie

Zapalenie spojówek bezwzględnie wymaga leczenia, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do pogorszenia widzenia. Objawów nie należy więc ignorować i jak najszybciej zgłosić się do okulisty.

Z naszego bloga dowiesz się także jak dbać o oczy pracując przy komputerze, aby uniknąć wad wzroku lub ich pogłębienia.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Prześlij ocenę

Bądź pierwszym, który oceni ten post.